Куди ж подіти опале листя?

Спалювати листя не можна, тому що це шкодить здоров’ю. Вивозити на сміттєзвалища – затратно. Куди ж подіти опале листя?

Куди ж подіти опале листя?
Компост

Компост з опалого листя можна робити як у ямі, так і в ящику (він повинен бути з отворами для вентиляції). Сюди потрібно покласти опале листя, пересипаючи його землею або торфом із вапном. Залийте все це гноївкою або звичайною водою, накрийте ґрунтом завтовшки 10-20 см.

Щомісяця листя потрібно перемішувати, поливати, підтримуючи вологе середовище. У компостну яму також варто скидати скошену траву, бадилля (але лише здорових рослин), бур’яни (без насіння), гній, лушпиння картоплі та інших овочів і фруктів, харчові відходи.

Виготовлене таким чином добриво вносять у ґрунт за тими ж нормами, що і гній.

Мульча

Опалим листям восени варто застелити землю під кущами малини, смородини, порічок, аґрусу, а також під деревами і трояндами. Застеліть також тонким шаром листя грядки з полуницею. Розкладіть опале листя на грядках і стежках між ними.

Це природне органічне добриво зберігає вологу, зупиняє ріст бур’янів, значно підвищує урожай, перешкоджає вимиванню з ґрунту мінералів. Навесні перепріле листя згорніть граблями або закладіть у ґрунт під час перекопування.

Добриво

Щоб плодові дерева краще плодоносили, підживіть їх опалим листям. Для цього потрібно обкопати дерево на відстані 60 см, обережно зняти шар ґрунту (до 20 см) так, щоб не зачепити коренів.

Змішати опале з цього дерева листя, 400 г курячого посліду та викласти в яму навколо дерева, полити.

Через два-три дні яму засипати ґрунтом. Так варто підживлювати ґрунт під яблунею, грушею, абрикосою, сливою, волоським горіхом та іншими фруктовими деревами.

Виходить, що всі дерева у саду самі себе підживлюють.

Основа для грядок

Для того щоб навесні отримати урожай якомога раніше, опале листя помістіть у заздалегідь підготовлені траншеї, а викопаний ґрунт залиште біля майбутніх грядок до весни. На листя покладіть подрібнену траву та інші зелені залишки і полийте траншею водою (якщо осінь дощова, буде достатньо природного зволоження). Навесні на осіле листя насипте ґрунт, укрийте грядки нетканим матеріалом. Коли вони «зігріються», посадіть розсаду.

Для створення грядки-ями для компосту потрібно викопати яму, загребти до неї все листя, залити водою, утрамбувати і засипати шаром ґрунту товщиною 20-30 см. Навесні на цьому місці варто посадити огірки, гарбузи та інші овочі.

  «Погляд часу» №46-17.11.2022

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *