Лікуємо аґрус «содовою»

Поява білого повстяного нальоту на листках і ягодах аґрусу або смородини в період дозрівання урожаю – тривожний симптом ураження кущівською росою, або сферотекою. Усякі лікувально-викорінювальні обприскування системними фунгіцидами топаз, тіовіт джет та інші у цей період заборонені через терміни очікування (до 20 днів) дії препаратів. І якщо на смородині ще можна використовувати сірку колоїдну або тіовіт джет, який містить сірку, то для аґрусу ці препарати протипоказані.

Лікуємо аґрус «содовою»

Для захисту та профілактики від борошнистої роси кущі аґрусу і ґрунт навколо них можна обробляти розчиненою у воді содою (1 ст. л. на 1 л води або 1 скл. на 10 л). Для посилення ефекту прилипання до розчину можна додати рідке мило (1-2 ст. л. на 10 л розчину). Сода, точніше лужне середовище, знезаражує вже заражену хвороботворними грибками поверхню і перешкоджає появі нових патогенних мікроорганізмів. При цьому сода не завдає ніякої шкоди листю і ягодам, будучи абсолютно безпечним засобом. Завдяки цьому таку процедуру при необхідності можна проводити хоч щотижня.

З огляду на те, що існують різні види соди (харчова і кальцинована), природно, виникає питання: яку з них краще застосовувати? Використовувати можна обидва варіанти, оскільки вони являють собою натрієві сполуки. Різниця лише в показнику кислотно-лужного балансу: у харчової соди рН 8, а в кальцинованої, яка є сильнішим лугом (їдкий луг), рН 11. У зв’язку з цим харчову соду, або бікарбонат натрію, додають при приготуванні страв, адже вона м’яка, а кальциновану (вуглекислу) використовують тільки з технічною метою.

Тому при обприскуванні потрібно враховувати рівень рН содових розчинів. Якщо питну соду використовують у кількості 1 ст. л. на 1 л води, то у випадку з кальцинованою содою дозування знижують удвічі: у великій концентрації вона може бути небезпечною для рослин. Через це багато хто віддає перевагу саме харчовій соді, яка м’якша і рослинам точно не зашкодить.

Важливо

Лужне середовище не тільки підвищує опірність рослин грибним захворюванням. Помічено також, що на оброблених содою кущах смородини та аґрусу не поселяються і шкідники (попелиці, кліщі, довгоносики, гусениці).

Коли содовий розчин потрапляє і на тіло шкідників, то викликає подразнення. А якщо до розчину додати мило, найкраще дігтярне, це не тільки збільшить терміні його дії, а ще й ускладнить міграцію шкідників на сусідні кущі.

«Погляд часу» №27-1.07.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *