Ліщина на дачі

Тепер багато пишуть про фундук. Не заперечую, гарна рослина, однак саджанці її надто вже дорогі. А хочеться поласувати «золотими горішками» самим і онуків пригостити. Недовго думавши, я викопав у лісі три кущики ліщини і посадив на межі своєї садової ділянки.
Ось уже 8 років вони ростуть у нас і навіть порадували першими плодами. Так, треба набратися терпіння, адже у плодоношення ліщина вступає на 6-10-й рік, тому врожаю доведеться почекати. Зате нагорода неминуча. Великої різниці у плодах ліщини та фундука немає. Фундук – це та ж ліщина, тільки окультурена.
Розповім про деякі нюанси догляду за ліщиною. Пристовбурні круги кущів треба постійно тримати під чистим паром, періодично розпушуючи на глибину 5-8 см, або під шаром органічної мульчі, але чистими від бур’янів. Із віком діаметр пристовбурних кругів збільшується від 1 до 2-3 м. Під останнє перекопування ґрунту у жовтні раз на 2-3 роки вношу по 3-4 кг гною чи компосту, 50-60 г суперфосфату і 25-30 г калійної солі. У проміжні роки обмежуюся внесенням азотовмісних добрив: на 1 м² 20-30 г аміачної селітри чи сечовини або 40-60 г добрив типу нітрофоски (2/3 навесні у фазі розпускання бруньок, решту у червні). У посушливі періоди необхідно поливати один- два рази із розрахунку 25-30 л на 1 м² і обов’язково перед початком дозрівання плодів та закладанням квіткових бруньок.
Крім цього, щорічно восени та ранньою весною проріджую кущі і вирізаю сухі, поламані, слабкі гілки, а також ті, що переплітаються і загущують крону. Щоб стимулювати утворення бічних гілок, помірно вкорочую однорічний приріст.
П. Квач, дачник