«Мамо, обійми!»
Дорослі часто вважають себе безгрішними перед дітьми, мотивуючи тим, що вони старші й краще знають, що слід робити. І нічого, що ти прийшов із роботи і просто зірвався на дитині, згодом зрозумівши, що вона не винна.

Уміти вибачитись та пробачати – це найважливіше у створенні гармонійних стосунків між батьками та дітьми. Вибачитися перед дитиною – це важливий приклад, акт відповідальності. І батьки повинні розуміти, що цим вони вчать дитину вміти виправляти помилки, нести відповідальність за вчинки та справи, які робимо. Під час вибачення інша людина почувається краще, а це дає нам ключик до розуміння благополуччя.
У яких випадках потрібне вибачення? Коли ви кричали, піднімали голос. Коли пообіцяли і не виконали. Коли діти чекали, а ви забули. Коли через непередбачувані обставини не провели з ними достатньо часу. Коли образили ненавмисно.
Важливо розуміти, що дитина відчуває. Слід називати їй емоцію: «Ти ображаєшся через те, що я крикнула на тебе». Обов’язково визнавати за нею право таких почуттів: «Це справді неприємно, я теж ображаюся, коли на мене кричать». Зуміти сказати: «Мені шкода та сумно, що так сталося. Просто я дуже розсердилася через це… і не стрималася».
Звичайно, батькам потрібно розуміти, що з дітьми потрібно поводитися відповідно до віку. Уміння вибачатися та пробачати допоможе створити довірливі стосунки в родині.
Створювати сімейні правила і дотримуватися їх.
Кожна сім’я може встановлювати свої правила, які їй сподобаються і приймуться усіма членами родини. Наприклад, святкування родинних свят і днів народжень. Влаштовуйте спільні прийоми їжі. Готуйте разом у певні дні. Попри хобі кожного члена родини, заведіть сімейне хобі. Це буде об’єднувати ваші інтереси. Влаштуйте годину без ґаджетів. Знайдіть час для спілкування з бабусями та дідусями. Не несіть роботу додому. Ніколи не обговорюйте свою сім’ю, бо вона – найкраща!
Довіряйте у сімейних стосунках власній інтуїції. Не слухайте порад, якщо вони вам емоційно не відгукуються. Шукайте те, що підійде саме для вашої сім’ї. Створюйте власні правила, особисті традиції, індивідуальний підхід. Робіть усе, щоб ваша родина була щасливою!
Інна Моначин, кандидат психологічних наук.
«Уют» №25-17.06.2021