Маргарита Криницина, усі її знають,
як Проню Прокопівну з комедії “За двома зайцями”

Маргарита Криницина
Маргарита Криницина

Однак у кінорепертуарі Маргарити Кринициної понад 70 зіграних ролей.
Роль Проні Прокопівни для народної артистки України Маргарити Кринициної була успішною, і водночас «заклеймила” актрису.

Талант смішити отримала у спадок

Народилася Марго на Уралі (смт Нова Ляля) 7 жовтня 1932 року. Батько був військовим, тому вони переїжджали доволі часто. Під час Другої світової війни батько воював, а мама, аби прогодувати родину, працювала на військовому заводі у Кірові. Дітей няньчила бабуся – доволі оптимістична жінка, яка в усьому шукала позитивні нотки, часто смішила своїх онуків. Талант бабусі смішити оточення передався маленькій Марго. Вона влаштовувала розіграші та пародії. Шкільні друзі радили дівчині вступати на акторський. Тому після школи вона подає документи у кілька вишів та стає бажаною кандидаткою у Всесоюзний інститут кінематографії та Вахтанговське училище – одне з тодішніх найкращих театральних училищ. Маргарита віддає перевагу кіно. І часто потрапляє у списки на «гострохарактерні” ролі багатьох режисерів, у яких також були: Фаїна Раневська, Людмила Гурченко, Надія Рум’янцева, Нонна Мордюкова тощо.

Навчаючись на четвертому курсі, Маргарита виходить заміж за українського сценариста Євгена Онопрієнка. Весілля було скромне: наречена – у своїй єдиній сукні-дзвіночку, наречений – у сірому костюмі з зеленою краваткою та у зеленому капелюсі. Подаровані гроші подружжя витратило на оплату бенкету, а з подарунків залишилися лише парфуми «Казка».

Після закінчення вишів Євген отримав роботу головного редактора на Молдавській студії «Кінохроніки», а Маргарита залишилася у Москві у театрі кіноактора. Вони листувалися та їздили одне до одного у вільний час.

Коли Євгена перевели до Києва, дружина вирішила поїхати разом із ним. Жили у комунальній квартирі поблизу кіностудії ім. Довженка. Тут у них народилася донька Оленка. Пара прожила разом усе життя. Хоча був момент, коли Маргарита хотіла розлучитися. У неї був пристрасний роман із режисером Одеської кіностудії Леонідом Мільйонщиковим, та Маргарита схаменулася.

 Роль Проні отримала випадково

На роль Проні було чимало актрис-претенденток зі всього Радянського Союзу. Маргарита була молода і навіть не мріяла про таке, а потрапила випадково. Блукаючи коридорами кіностудії Довженка, натрапила на режисера стрічки Віктора Іванова. Він запросив її підіграти на пробах разом з акторами Яковченком та Кушніренко, які й зіграли згодом батьків Проні. Маргарита була без гриму. Просто одягла сукню та шиньйон. Режисеру сподобався в образі героїні зламаний передній зуб (невдала спроба погризти горіхи). Так актриса стала головною героїнею фільму.

Під час зйомок фільму Марго часто була на межі зриву через кепський характер режисера. Чоловік Маргарити Василівни пропонував усе покинути, однак вона твердо вирішила, що дійде до кінця. Отримувала актриса спочатку 13,50 за знімальний день, потім ставку підняли до 18 карбованців. Премія актриси після зйомок склала 400 карбованців. А ще Маргарита прокинулася знаменитою після прем’єри стрічки.

Однак Проня Прокопівна «приклеїлася» до Маргарити Кринициної на все життя, хоча актриса блискуче зіграла у таких фільмах, як: «Народжена революцією», «Весілля в Малинівці», «Дні Турбіних», «Бумбараш», «Самотня жінка бажає познайомитися» тощо.

Проте, незважаючи на періодичний успіх, в актриси не зовсім складалася кар’єра, були й провальні ролі. А один епізод із життя мало не став фатальним. Маргарита прочитала у газеті цікаву життєву історію і вирішила, що має зіграти подібну роль. Чоловік її підтримав. Маргарита навіть сценарій написала з власною головною роллю – «За твою долю». Його віддали на суд одного відомого режисера Одеської кіностудії. Сценарій затвердили, а головна роль дісталася… актрисі Олені Козельковій. Стрічку навіть відзняли без участі Маргарити Василівни… Це був удар. Криницина намагалася покінчити життя самогубством: ковтнула ацетон. У той час до них додому зайшов Борислав Брондуков, щоб зателефонувати, оскільки у нього не було телефону. Побачивши Марго, одразу викликав швидку допомогу, у цей час повернувся чоловік. Актрисі промили шлунок, і все минулося. Проте вона так і не пробачила Козельковій.

Останні роки свого життя актриса не була затребувана. Наприкінці 1990-х рр., коли на Андріївському спуску встановили пам’ятник головним героям «За двома зайцями», її ще згадали. Після згадували лише героїню Проню Прокопівну, а про актрису забули.

У 1996 році Маргарита Василівна двічі перенесла мікроінсульт, втративши тимчасово здатність розмовляти. За рік від важкої хвороби помер її чоловік. Це неабияк зламало жінку та похитнуло її здоров’я: вона захворіла на цукровий діабет, перенесла важку форму інсульту, який прикував її до інвалідного візка. У 2002 році актрису нагородили Орденом княгині Ольги третього ступеня. Померла Маргарита Криницина 10 жовтня 2005 року у Києві, її поховали на Байковому кладовищі.

 

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *