Масниця 2019: значення й традиції тижня перед Великим постом

«УЮТ» №9-2019
Дата святкування Масниці (Масляниці, Колодія) змінюється кожного року, адже дати свята й дати Великого посту тісно пов’язані з датою православного Великодня. Так, Масниця 2019 року святкуватиметься з 4 по 10 березня. А вже 11 березня з початком нового тижня розпочнеться Великий піст – найдовший, найсуворіший та найбільш важливий з усіх чотирьох постів, встановлених церквою.
Масниця, на відміну від інших свят, відзначається цілий тиждень. Відповідно до традицій святкування наші пращури намагалися провести цих 7 днів якомога веселіше: з ярмарками, катаннями на санчатах, іграми, лазаннями по стовпах тощо.
Кожен день масничного тижня має певне значення, назву та цікаві звичаї.
Понеділок – Зустріч. У цей день головною традицією були відвідини родичів. Для незаміжніх дівчат це був день оглядин і знайомства з батьками нареченого. У понеділок також починали лаштувати гойдалки, крижані спуски та сцени для вистав.
Вівторок – Загравання. Цей день був присвячений молодим родинам, які одружилися рік тому, та сватанню. Парубки виглядали дівчат і загравали до них. Якщо пара разом з’їхала з гори на санчатах, вважалося, що так хлопець проявив симпатію до дівчини.
Середа – Ласунка. Однією з традицій дня було наїстися досхочу різних смаколиків. А головною – відвідини зятем своєї тещі, яка обов’язково мала почастувати його млинцями.
Четвер – Розгуляй. Четвертий день Масниці проходив із гучними гуляннями та веселощами. У цей день за традицією влаштовувалися катання на санчатах наввипередки та кулачні бійки серед чоловіків.
П’ятниця – Тещині вечорниці. У цей день за традицією вже зять повинен почастувати млинцями свою тещу, яка в цей день мала прийти в гості з візитом у відповідь.
Субота – Посиденьки зовиць. За звичаєм молода дружина в цей день повинна була запросити в гості сестер свого чоловіка (зовиць) і всіляко їх частувати: пригощати млинцями та розважати.
Неділя – Прощена неділя. Масниця завершувалась Прощеною неділею, коли всі прощалися з масничним, смачним, веселим тижнем і водночас просили у близьких вибачення (прощення) за нанесені образи. У цей день потрібно обійти всіх родичів і сусідів і попросити пробачення за всі скоєні образи, аби духовно очиститися перед Великим постом.