Міфи та реальність у питаннях про субсидії
Міністерство соцполітики відповідає на запитання, які виникають у зв’язку із введенням нового порядку призначення дотацій.
Чи правда, що безробітні більше не будуть отримувати субсидії?
Безробітні і в подальшому можуть отримувати від держави допомогу по сплаті комунальних послуг. Для тих, хто не стоїть на обліку в центрі зайнятості, є два шляхи. Чесно задекларувати свої доходи, якщо такі існують, або органи соцзахисту стануть автоматом нараховувати таким людям працездатного віку доходи в 3 прожиткових мінімуми, плюс їм необхідно оплатити ЄСВ за 3 місяці в розмірі не менше мінімального.
Якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, у розрахунок сукупного доходу такого домогосподарства включається середньомісячний дохід таких осіб у розмірі:
- 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб за станом на кінець періоду, за який обліковуються доходи, – у тому випадку, коли такі особи протягом цього періоду знаходилися на терміновій військовій службі;
- 100 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб – у тому випадку, коли такі особи протягом цього періоду навчалися на денній формі навчання в установах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, установах вищої освіти або були зареєстровані в службі зайнятості;
- 100 % прожиткового мінімуму для працездатних – у окремих випадках за рішенням комісії, якщо такі особи знаходяться в складних життєвих обставинах;
- фактично отримані такими особами доходи – якщо такі особи отримали принаймні одне з наступних видів виплат: пенсія, стипендія, допомога на народження (усиновлення) дитини, допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітей з інвалідністю, допомога по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомога особам, що не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, виплату по безробіттю.
Чи дійсно в субсидіях відмовляють тим, хто знаходився за кордоном більше 60 днів?
Якщо подібну відмову ви отримали усно, вона є незаконною. Відповідно до Закону «Про звернення громадян», орган соцзахисту зобов’язаний оформити заявку та декларацію, а після їх розгляду офіційно (письмово) повідомити заявника, чи буде призначена субсидія, чи ні.
Сам факт перебування за кордоном не є підставою відмовити від субсидії, якщо людина:
- отримує в Україні пенсію або інші офіційні доходи, такі як стипендія, допомога при народженні дитини і т. д.;
- знаходиться за кордоном на лікуванні, навчанні або в поїздці;
- декларує в Україні доходи і платить ЄСВ.
До останнього відносяться працівники, які можуть задекларувати в Україні заробітки, оплачувати ЄСВ і на підставі цього отримати субсидію.