Музи геніїв, або Як жилося дружинам видатних чоловіків

Музи геніїв
Музи геніїв

«УЮТ» №13-2019

Бути вірною супутницею талановитого чоловіка – завдання не з легких. Про те, на які жертви довелося піти дружинам знаменитих чоловіків заради збереження сім’ї, читайте у статті.

Уна О’Ніл і Чарлі Чаплін

Дівчину з богемної сім’ї (її батьком був драматург Юджин О’Ніл, а матір’ю – письменниця Агнес Боултон), єдиний недолік якої, за словами Трумена Капоте, полягав у тому, що вона була досконалою, привело до Чапліна прагнення стати актрисою. Вони вперше побачили одне одного, коли Уна прийшла на проби до фільму Shadow and Substance. Їй було 18, йому – 54. І хоча картина так і не була знята, вона зіграла фатальну роль у долі обох.

Уна О'Ніл
Уна О’Ніл і Чарлі Чаплін

Із тієї самої миті почалася їхня історія кохання довжиною у вічність – вона закінчилася зі смертю Чапліна в 1977 році. Заради цих відносин Уна, як це часто трапляється, відмовилася від акторських амбіцій і стала вірною супутницею знаменитого чоловіка, повністю присвятивши себе новій сім’ї. Тим більше, що від старої залишилися лише руїни – батько не схвалив шлюб із Чапліном і позбавив дівчину не тільки спадщини, але і своєї присутності в її житті.

На долю подружжя випало чимало щасливих моментів, пов’язаних в основному з їхнім відокремленим побутом у Швейцарії в особняку біля Женевського озера і вихованням вісьмох дітей. Щоправда, без нещасть їхнє життя теж не обійшлося: чого варте одне тільки звинувачення Чапліна в приналежності до «таємних комуністів» і заборона на в’їзд до США. Але Уна завжди виявляла себе як любляча і віддана жінка. Вона вивезла практично всі їхні заощадження і майно та відмовилася від американського громадянства заради чоловіка.

Їхній шлюб тривав 34 щасливих роки, протягом яких вони розлучалися лише одного разу. Уна померла в 66 років від раку підшлункової залози, через 14 років після смерті чоловіка. Коли його не стало, вона жила самітницею в їхньому сімейному особняку.         «Він зробив мене зрілою людиною, я ж підтримувала в ньому молодість, – говорила дружина актора. – Він – мій світ, я ніколи не бачила нічого, крім нього, і не жила де-небудь ще».

Гала і Сальвадор Далі

Гала – вона ж Олена Дьяконова – має славу справжньої фатальної жінки. Прекрасно освічена і при цьому пристрасна, горда та діяльна, вона фактично зачаровує чоловіків однією своєю присутністю. Так сталося і з Сальвадором Далі. Їх познайомив Поль Елюар – тодішній чоловік Гали (він же і подарував їй цей псевдонім). Їй було 35, Далі – на 10 років молодший. Між ними одразу ж виникла непереборна тяга одне до одного, що вилилося потім у взаємне обожнювання. І це не дивно: він шукав  розумну жінку, перед якою зміг би схилятися, а вона хотіла вічного свята і феєрії. Ці двоє знайшли своє одне в одному. Якось під час прогулянки, на самому початку знайомства, Гала сказала Далі: «Мій хлопчик, ми тепер ніколи не розлучимося».

Гала
Гала і Сальвадор Далі

Вона була не тільки музою: ця жінка взяла на себе вирішення всіх побутових і практичних питань, займалася продажем картин, а якщо вони не продавалися, змушувала Далі розробляти моделі капелюшків, попільничок, оформляти вітрини магазинів, займатися рекламою. Її ділове чуття підказало відправитися з чоловіком до США – там його чекав оглушливий успіх. Гала служила своєрідним каталізатором творчості й кар’єри Далі – не дарма риси її обличчя проступають практично на всіх його портретах.

Однак пізніше подружжя почало віддалятися одне від одного: Гала все більше часу проводила в подарованому чоловіком замку Пуболь.

Гала померла в клініці після перелому шийки стегна в 1982-му. Далі, поховавши її в Пуболі, як вона просила, прожив ще 7 років.

Джульєтта Мазіна і Федеріко Фелліні

Чергова історія повних протилежностей і різних темпераментів: Фелліні насолоджувався жіночою увагою, а Мазіна була скромною і стриманою. Проте це не завадило їм прожити разом 50 років. Джульєтта була актрисою, що подавала великі надії і могла б стати справжньою зіркою, особливо після фільмів «Ночі Карибах» і «Дорога». Однак вибрала сім’ю і присвятила себе чоловікові і його кар’єрі. Джульєтта редагувала сценарії, затверджувала акторів і робила все, щоб полегшити життя Фелліні.

Джульєтта Мазіна
Джульєтта Мазіна і Федеріко Фелліні

Ось її погляд на шлюб: «Ми з Федеріко не створили і того, що називають словом «сім’я». У нас немає потомства, немає близьких родичів. Швидше нас можна назвати парою, союзом людей, які залишаються разом за вільним вибором. Мене завжди запитують, чи не складно жити з генієм. Я на це відповідаю, що життя з дурнем мене дратувало б більше.

У нас із Федеріко є одна перевага: ми одружилися дуже молодими, а значить, і дозрівати, формуватися як особистостям нам довелося разом. Повинна визнати, що ми дуже різні. Мені подобається базікати, він же любить мовчання. Я охоче розмінююся на опис незначних деталей, він же має особливий смак до синтезу. Я люблю подорожувати, він це ненавидить. Я люблю танцювати, а він ніколи навіть не бажав цьому вчитися. Я люблю слухати музику, а він вважає за краще проводити довгі години за читанням. І все ж головне у нас – загальне: нам обом до серця проводити недільні дні у спокійній домашній обстановці, і у нас обох пристрасть до видовищ».

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.