«Микола Рибников був зачарований Валентиною»

Відомій актрисі Валентині Пугачовій виповнилося б 85 років.

Вона зіграла епізодичні ролі в багатьох картинах, але особливо запам’яталася глядачам в образі Зіночки з культового фільму «Весна на Зарічній вулиці», хоча вся слава дісталася Миколі Рибникову та Ніні Івановій, що зіграли у стрічці позитивних героїв.

Актриса Валентина Пугачова
Кадр з фільму «Весна на Зарічній вулиці»

Народилася Пугачова в невеликому селі Харківської обл. 14 травня 1935 року. Сім’я до мистецтва не мала ніякого відношення, тому батьки і припустити не могли, що їхня єдина дочка вибере акторську професію. Не мріяла про сцену і сама Валентина, яка рано проявила схильність до точних наук.

Її батько був військовим техніком, і в 1940 році його разом з сім’єю перевели до Ленінграда, а коли почалася війна – Валя з мамою евакуювалися у Пермський край, а в 1945 повернулися в місто на Неві.

Після школи Валентина збиралася вступати до технічного вузу, але несподівано потрапила на зустріч із педагогами ВДІКу і пройшла попередній відбір до інституту. Пугачова недовго роздумувала, що робити далі, зібрала валізу і відправилася до Москви.

До ВДІКу дівчина поступила одразу, у майстерню Сергія Герасимова – і вже на першому курсі знялася в невеликому епізоді одного з фільмів. Але справжня акторська кар’єра почалася з роботи над картиною «Весна на Зарічній вулиці».

Щоправда, вона не стала для Пугачової трампліном до слави. Після виходу картини за фотографіями Миколи Рибникова шикувалися величезні черги до кіосків, а модниці, нещадно спалюючи волосся, завивали його під вчительку Тетяну, яку зіграла Ніна Іванова.

Навколо героїні Валентини Пугачової подібного культу не було і бути не могло. За сценарієм у Зіночки не було ніяких шансів у бою за серце головного героя фільму – сталевара Саші Савченко. Та тільки-но лунала команда «Знято!», як відносини між акторами тут же змінювалися, причому в інший бік.

«Микола Рибников був зачарований красою Валентини, але ніякої близькості між ними не було! – стверджувала близька подруга актриси Любов Тищенко. – Адже у Рибникова на той час уже була наречена – красуня актриса Алла Ларіонова. Але він до Валі дуже добре ставився, постійно її опікав. Утім, на зйомках у Валі склалися чудові стосунки з усіма акторами, крім Ніни Іванової. З нею вони так і не подружилися. Ні в кіно, ні в житті».

Багато хто вважає, що в поганих відносинах була винна Ніна Іванова, занадто зарозуміло відгукувалася про акторські здібності своєї екранної суперниці. У самої Іванової кар’єра не склалася. Коли по телевізору починали показувати «Весну на Зарічній вулиці», актриса перемикала програму.

У Валентини Пугачової не було такої реакції на свій зоряний фільм. Але й особливої радості теж.

«Хто знає, як склалася б її доля, якби жила в Москві, –зітхала Любов Тищенко. – Валя була дуже хорошою людиною й актрисою. Однак, не потрапивши після закінчення курсу Сергія Герасимова за розподілом до театру, вона багато років пропрацювала при «Ленфільмі» на студії кіноактора».

Між собою режисери називали Пугачову королевою епізодів. Їй часто пропонували невеликі ролі, але вона так їх грала, що часом затьмарювала головних героїв. Коли Валентина приходила на майданчик, актори говорили: «Прийшло наше сонце!»

Настільки це була світла і радісна людина. «Вона була прекрасною оповідачкою, легко знаходила спільну мову з людьми, – згадують друзі актриси. – Навіть Інокентій Смоктуновський, який був відомий своїм непростим характером, на зйомках любив із нею поговорити».

Валентина Пугачова з задоволенням їздила на творчі зустрічі з глядачами у провінційні міста. Такі поїздки давали їй можливість бути в тонусі як актрисі.

Зі своїм чоловіком, оператором «Ленфільму», Володимиром Бурикіним вона познайомилася в 1958 році на зйомках фільму «Нічний гість». І як стверджують друзі сім’ї, більш щасливу і красиву пару важко було зустріти. Їхня донька Ксенія не пішла по стопах батьків і закінчила технічний інститут. Дуже теплі стосунки склалися у Валентини Іванівни з зятем Шамілем. А онуків – Алію, Даміра і Тімура – вона просто обожнювала.

Пугачова знімалася в епізодах до кінця 1990 рр., лише в останні десять років не з’являлася на екрані. За словами її близької подруги: «Валя дуже тяжко хворіла, страждала від астми. Одного разу її запросили зніматися, але, побачивши, в якому вона стані, побоялися взяти в кіноекспедицію. А ще у неї на руках була старенька мати. Ми з Валечкою любили згадувати минуле, і, коли я відвідувала її, Валя часто брала мене за руку і просила: «Посидь, поговори зі мною». Її відхід став для всіх справжньою трагедією».

Валентина Іванівна немов знала про свою смерть – відчувши різке нездужання, вона категорично відмовилася від госпіталізації. «Не відправляйте мене до лікарні, – просила актриса свою дочку Ксенію. – Останні хвилини хочу прожити поруч із вами – з тобою, мамою і внуками». Через кілька годин Валентини Іванівни не стало, це трапилося 13 квітня 2008 року.

«Погляд часу» №23-04.06.2020

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *