Найкращий захист від чорної ніжки – профілактика
Велика проблема при вирощуванні розсади – ураження її чорною ніжкою. Сприятливі умови для розвитку цього захворювання – загущений посів, висока температура повітря і різкі її перепади, підвищена вологість повітря, надлишковий полив, зніженість рослин при щедрому азотному живленні.
При ураженні чорною ніжкою тканина кореневої шийки і підсім’ядольного коліна (ділянка стеблини нижче сім’ядольного листя) розм’якшується, темніє, стебло тоншає і загниває. Чорна ніжка вражає усі види капусти, помідори, перець, баклажани, салат, молоді рослини редиски та інші культури.
На ранній стадії уражені сходи та молоді рослини вилягають і відмирають. При більш пізньому і слабкому ураженні та вчасно вжитих заходах сіянці можуть вижити, але будуть відставати в рості і розвитку, різко знизиться врожайність.
При появі хворих екземплярів негайно видаліть їх. Здорові рослини обприскайте препаратом фітоспорин. Землю полийте розчином марганцевокислого калію і підсипте на поверхню ґрунту шар чистого прожареного піску до 2 см.
Однак найкращий захист від чорної ніжки – профілактика:
- використовуйте свіжий ґрунт для розсади чи продезінфікуйте його (пропаривши чи обробивши спеціальним засобом фармайод);
- уникайте загущених посівів;
- не зловживайте поливом;
- не ставте посуд із розсадою в місця, де можливі різкі перепади температури;
- при провітрюванні переставляйте рослини подалі від потоків холодного повітря;
- уникайте надлишку азотних добрив, використовуйте збалансовані суміші для розсади.
Якщо ви замочили насіння у воді або будь-якому розчині біологічно-активних речовин і воно почало проростати, тобто з’явилися зародкові корінці, то не варто його підсушувати перед посівом, позаяк це призводить до втрати схожості. Таке насіння потрібно без підсушування відразу висівати в ґрунт.
«Погляд часу» №12-19.03.2020