Народні методи боротьби з хрущами
Що робити з личинками хрущів, які підгризають корені рослин, і з самими хрущами?
Ольга Лукашук, Київська обл.

Хрущі можуть завдати непоправної шкоди городині та садовим рослинам. Боротьбу з личинками хруща слід починати з перекопування ґрунту. Всіх личинок при перекопуванні вибирають вручну. Особливу увагу приділяють пристовбурним кругам. Їх корисно засівати білою конюшиною. Бульбочкові бактерії в її коренях поглинають азот. Він накопичується у ґрунті, що робить його непридатним для існування шкідника. До того ж конюшина витіснить бур’яни.
Ефективний також люпин, однак він має більш потужну кореневу систему. Для хруща люпин – справжня отрута. Шкідника відлякують бузина, полин та хрестоцвіті (гірчиця, ріпа та інші). Так, поряд із суничними грядками корисно висадити капусту чи редьку.
Звісно, боротьба з личинками буде марною, якщо не боротися з жуками. Адже одна самка здатна відкласти до 70 яєць. Для цього можна зробити пастки з пластикових пляшок або стаканчиків. Їх заповнюють варенням, що забродило, або квасом і розвішують на деревах.
Можна взяти стару неглибоку ємкість та обробити зсередини клейким розчином. Усередину пастки ставлять освітлювальний прилад на ніч. Шкідники, приваблені світлом, злітатимуться і прилипатимуть до пастки.
Або намастіть липкими речовинами смужки паперу та порозвішуйте в саду. Вранці спійманих шкідників збирають, струшуючи також тих, що сидять на деревах. Згодувати жуків (якщо проти них не застосовували хімічні препарати) можна домашній птиці.
Перешкоджатиме потраплянню жуків у ґрунт мульчування соломою, подрібненою корою, дрібною тирсою. Це можуть бути й неорганічні матеріали, наприклад, агроволокно. Адже щоб відкласти яйця самці потрібно заритися на глибину до 30 см, а мульча їй перешкоджатиме.
Хрущів та їх личинок знищують шпаки, горобці, граки, кури та інші птахи. Люблять ласувати ними і їжаки.
Застосовують також інсектициди, розчинами яких поливають кущі, приготувавши за інструкцією. У продажу є також біологічні препарати проти хрущів.
Хрущі люблять оселятись у гнійних купах та компості. Тому пізно восени їх розгрібають, щоб личинки загинули від холоду. Не можна вносити добриво, заселене личинками, на город.
«Погляд часу» №18-4.05.2023