Народні свята і прикмети грудня

Народні свята і прикмети грудня
Народні свята і прикмети грудня

У грудні дуже багато християнських і народних свят, майже кожен день має свої традиції, прикмети і значення.

1 грудня Платона і Романа.

Який перший день грудня, така й зима. Виглядайте зиму з Платона й Романа, щоб похвалити її на Масницю.

3 грудня Свято Прокла. Якщо у цей день іде сніг, то 3 червня йтиме дощ.

4 грудня Введення у Храм Пресвятої Богородиці (Третя Пречиста). У народі це свято здавна пов’язували з початком справжньої зими. Якщо сніг випаде до Введення, то швидко розтане.

5 грудня Прокопа. Із Прокопового дня – надійний санний шлях.

6 грудня – Канун Святої Катерини. Звечора дівчата розпочинали ворожити: крали у чужому садку гілочку вишні і ставили її у воду. Якщо вона до Різдва розцвіте, то дівчина того ж року вийде заміж.

7 грудня – Великомучениці Катерини. У народі вважають, що Катерина – покровителька шлюбу й наречених, їх захисниця. Тому 7 грудня – день жіночої долі. На свято Катерини ховайся під перину.

9 грудня – Георгія Побідоносця, Єгорія, Юрія, Юр’їв день.

13 грудня – Андрія Первозванного. Дівчата молились Андрію Первозванному, щоб послав доброго, хорошого жениха. Якщо на Андрія сніг не йде – уся зима буде малосніжна й тепла.

14 грудня – Наума (Святого пророка Наума).

17 грудня – Великомучениці Варвари. Яка погода на Варвари, така й на Різдво. Дерева в інеї – урожай на фрукти.

18 грудня – Сави. Свято Варвари вважалося жіночим, а Cави – чоловічим. Цей день відзначали жартівливими обрядами й особливо активно у тих родинах, де були чоловіки з таким ім’ям. По Савці свита, бо на Савку й шита.

19 грудня – Миколая Чудотворця (Миколи зимового).

Православні вважають Миколу Чудотворця заступником перед Богом, а козаки – покровителем під час походів.

Важливість святого і його свята підтверджується тим, що майже у кожній сім’ї обов’язково повинна була бути ікона Миколи Чудотворця.

Свято Миколая відзначалося по-різному в Україні. Була така традиція: особливо шанований у сім’ї чоловік, часто дідусь, переодягався у «Доброго Миколая» і розносив чемним, слухняним дітям подарунки.

19 грудня, після служби Божої, сусіди та родичі вітали того, хто мав ім’я Микола. Господиня пригощала вітальників пивом, пирогами, смачними стравами. А ім’я Микола дуже поширене серед українців. На Миколая хлопці вже починали домовлятися про колядки.

22 грудня – Ганни. З 22 грудня жінки активно готувалися до свят: білили, прибирали оселі. Яка Ганна до полудня, така зима до кінця грудня.

26 грудня – Євстрата. Починають різати птицю та колоти свиней, готуючись до Різдвяних свят. Вважається, що з Євстрата день прибавило на п’ядь (п’ядь – народна одиниця вимірювання пальцями рук).

29 грудня – Агея.  На Агея сильний мороз – буде він аж до Хрещення (19 січня), рясний іній – свята будуть теплими.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *