Народні свята та прикмети січня
2 січня – День святого Гната. У цей день не можна: купувати взуття, позичати гроші, співати після заходу пісні, заколювати на собі шпильки.
3 січня – Петрів день. Не можна: піднімати із землі те, що загубила інша людина, клястися і давати обіцянки, підслуховувати й підглядати.
5 січня – Федул Зимовий. На Федула три жмені житнього борошна замішували на святій воді і пекли коржик щастя, а ще загадували бажання і вірили, що воно обов’язково здійсниться.
6 січня – Різдвяний святвечір. Багато снігу і глибоко промерзла земля – до урожаю хліба. Якщо сніг розтанув або нещільно покрив землю – до урожаю гречки. Багато зірок на небі – до урожаю ягід.
7 січня – Різдво Христове. Багато снігу – до врожайного року. Якщо у цей день молодик, то рік буде неврожайним.
8 січня – Собор Пресвятої Богородиці. У цей день радять викинути увесь тріснутий посуд у будинку, щоб усі проблеми і негаразди того року залишилися у минулому.
10 січня – Домочадців день, Різдвяний м’ясоїд. У цей день збиралися всією родиною і спільно робили домашню роботу, щоб сім’я була міцна.
13 січня – Василів вечір, Меланія. Якщо ввечері вітер із півдня подує, то рік буде спекотним і благополучним. Ясна зоряна ніч – увесь рік люди будуть здорові.
14 січня – Василів день, Старий Новий рік, Щедра кутя. Тепла погода – до врожаю жита.
16 січня – Гордія і Малахія, Гордіїв день. Місяць у колі чи у хресті – до сильного морозу.
18 січня – Водохресний святвечір, Голодна кутя. Сни, побачені у цей день, віщі. У Водохресний святвечір не можна плакати, інакше увесь час будете сльози лити.
Зірок на небі не видно – гриби вродять. Багато інею на деревах – рік буде урожайним. Якщо у цей день заметіль, то і на Масницю буде заметіль.
19 січня – Хрещення Господнє, Богоявлення. У того, хто свататиме на Водохреще, сімейне життя буде щасливе.
Хто першим на Водохреще з колодязя чи ополонки візьме воду, той протягом року хворіти не буде.
22 січня – Пилипів день. День ясний – літо буде врожайним. Птахи на верхівках дерев сидять – до холоднечі, на снігу – до тепла.
25 січня – Тетянин день, День Студента. Сніг на Тетяну – до дощового літа. Рано сонце з’явилося на небі – до раннього прильоту птахів.
30 січня – Антон-перезимник, Антонина-половина. Тепла погода – до ранньої весни. Ясний і тихий день – до морозу.
Несприятливі дні у січні: 5, 9, 10, 14, 17.
«Погляд часу» №1-2020