Навчені Чорнобилем, або Що робити при радіаційній аварії?
Ми вже писали, як поводитися у випадку радіаційної аварії. Але оскільки останнім часом розмови про це пожвавішали через обстріли Запорізької АЕС, то вважаємо не зайвим про це ще раз нагадати. Кожен українець повинен знати алгоритм дій у разі радіаційної аварії.
Основне – потрібно залишатись у приміщенні чи терміново в нього зайти, якщо ви перебуваєте на вулиці. Це найбезпечніша дія, яку обов’язково варто виконати.
Перебувайте в укритті. Це може бути підвал або середина будівлі. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішньому боці будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі.
Якщо можливо, залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, зачиняйте вікна та двері, ущільніть отвори підручними засобами та вимикайте системи вентиляції у вашому будинку.
Увімкніть телебачення, радіо, стежте за офіційними каналами місцевої влади. Залишайтесь в укритті, допоки офіційна влада не надала інших вказівок.
Знезаразьте себе. Зніміть верхній одяг. Так ви позбудетеся до 90 % радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивного пилу. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його подалі від людей і домашніх тварин.
Помийтеся, якщо є така можливість. Якщо ні – вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани.
Безпека води та харчових продуктів. Про безпеку водопровідної води повідомлять рятувальники. До цього часу лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.
Важливо! Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.
Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви однаково можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі чи підземні води, буде розбавлятися водою до низьких показників і буде безпечним для миття шкіри.
Харчові продукти є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника.
Кухонне приладдя перед використанням протріть вологою тканиною або чистим рушником. Використану тканину покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці.
Що треба знати про йодид калію?

Йодид калію – це сіль, схожа на кухонну. В аптеках найчастіше її продають у формі таблеток. Якщо його приймати вчасно й у визначеному дозуванні, йодид калію блокує поглинання радіоактивного йоду щитовидною залозою. Це знижує ризик розвитку раку щитовидної залози та інших її захворювань.
Йодид калію не захищає людей від радіації, а захищає лише щитовидну залозу від впливу радіоактивного йоду. Йодид калію потрібно приймати у тому разі, якщо ви отримали таку вказівку від органів влади чи ДСНС. Приймати йодид калію для «профілактики» без потреби – недопустимо. Це може зашкодити вашому здоров’ю. Також важливо, що йодна профілактика здійснюється одноразово. Тобто, вживання йоду заздалегідь не має жодного сенсу.
«Погляд часу» №35-25.08.2022