Не цвітуть гладіолуси
Два роки тому я не встигла зрізати квіти гладіолусів, і вони достояли до вересневих заморозків, а минулого року зовсім не цвіли, та й цибулинки вийшли якимись дрібними. Невже тут є якийсь зв’язок?
М. Є. Гриценко

Зв’язок між цими явищами прямий. Справа в тому, що після посадки бульбоцибулини одночасно зі зростанням рослини починає утворюватися нова бульбоцибулина (заміщаюча). З розвитком листя материнська (стара) бульбоцибулина поступово виснажується і заміщається дочірньою (новою), а до моменту фарбування в квітконосі перших двох бутонів повністю відмирає.
Надалі зростання квітконосів відбувається за рахунок поживних речовин нової бульбоцибулини. Наростання її маси йде інтенсивніше вже після цвітіння і залежить від правильного живлення рослини, своєчасного зрізання квітконоса за наявності не менше чотирьох листків.
Коли квітконіс зрізають, із листя поживні речовини починають надходити в бульбоцибулину. І що більше листя залишиться на рослині, то більше поживних речовин надійде в бульбоцибулину, що формується, то більшою вона буде. Для повного дозрівання бульбоцибулини потрібно 30-40 днів після зрізання квітконосів.
Якщо квітконос не встигли зрізати за 30-40 днів до викопування бульбоцибулини, то вона не накопичить необхідної кількості поживних речовин, стане меншого розміру, а наступного року може і не зацвісти.
Точно така ж картина спостерігається і в тому випадку, коли квітконоси взагалі не зрізаються, адже тоді всі поживні речовини витрачаються на підтримку життєдіяльності квітконосів, а бульбоцибулини майже нічого не залишається і вона може навіть повністю висохнути. Але якщо вона і збережеться до наступної весни, то повноцінного цвітіння такого посадкового матеріалу чекати просто не доводиться.
«Погляд часу» №29-14.07.2022