Невідомий Стівен Джобс

Стівен Джобс
Невідомий Стівен Джобс

Стівен Джобс народився 24 лютого 1955 року в Сан-Франциско, Каліфорнія. Його батько – сирієць Абдулфаттах Джандалі, був асистентом викладача в університеті Вісконсіна, а мати Джоан Шіблі – юна студентка того ж навчального закладу. По матері Стів має німецьке коріння. Джоан і Абдулфаттах не перебували в шлюбі, сім’я дівчини була категорично проти стосунків молодих людей. Тому мати Стівена змушена була виїхати народжувати в приватну каліфорнійську клініку, а потім віддати сина на виховання прийомним батькам.

Пол Джобс і його дружина Клара не могли мати своїх дітей і з радістю усиновили дитину. Біологічна мати висунула єдину вимогу: хлопчик повинен отримати вищу освіту.

Через 2 роки у Стіва з’явилася зведена сестра Петті, яку Пол і Клара також удочерили. Незабаром сім’я покидає Сан-Франциско і переїжджає до невеликого містечка Маунтін-В’ю. Тут Полу Джобсу, який був автомеханіком, було простіше знайти хорошу роботу, заробляти й зібрати кошти на оплату коледжу для дітей. Пол намагався прищепити інтерес до механіки й синові, але Стіва набагато більше привернула електроніка. Разом із тим, що Маунтін-В’ю є центром високих технологій, можна сказати, що майбутнє Стіва було вирішено в ранньому дитинстві.

У початковій школі Стівен Джобс мав великі проблеми з учителями. Сама система освіти здавалася дитині нудною, формальною і бездушною. Лише після того, як одна із вчительок змогла знайти правильний підхід до учня, хлопчик став учитися старанно і навіть перескочив через 2 класи. Навчаючись у середній школі, Стів відвідував гурток радіоелектроніки, самостійно зібрав електронний частотомір і навіть підробляв на конвейєрі в знаменитій компанії Hewlett-Packard.

Коли хлопцеві виповнилося 16 років, у нього почалися конфлікти з батьками, перш за все з батьком через його захоплення хіпі-культурою, музикою Боба Ділана і The Beatles, куріння марихуани і вживання ЛСД. Тоді ж Стівен знайомиться з тезкою – Стівеном Возняком, який був старшим за нього на 5 років. Хлопці стають кращими друзями, так як обидва захоплюються комп’ютерами і електронікою.

Перший спільний винахід Джобса і Возняка народився, коли Стівен ще був старшокласником. Вони зробили пристрій, який назвали blue box, призначений для злому телефонної мережі шляхом підбору сигналів тонального режиму. Спочатку хлопці просто розважалися, а потім стали продавати свій виріб і непогано заробили.

У 1972 році Стів Джобс учиться в приватному гуманітарному коледжі Рід-коледж, який мав насичену навчальну програму. Провчившись всього півроку, Джобс кидає навчання, так як не бачить сенсу витрачати час на безглузді заняття. У цей період його набагато більше приваблюють східні духовні практики, вегетаріанство, веганство і дзен-буддизм.

Компанія Apple

Стівен починає працювати техніком у компанії Atapi, яка займалася виробництвом комп’ютерних ігор. У цей же час Возняк працює над створенням і удосконаленням плат для власного персонального комп’ютера. Коли ідея стала вимальовуватися практично, Джобс запропонував другові створити спільну комп’ютерну фірму. Так з’явилася і стала згодом легендарною компанія Apple. При роботі над першим варіантом комп’ютера Apple I Джобс виявив себе як авторитарний, почасти тираничний і агресивний, але в той же час уміло організований керівник.

Перший комп’ютер був примітивним і більше нагадував електронну друкарську машинку. А ось нова плата, яку Возняк розробив у 1976 році, уже вміла працювати з кольором, звуком, могла підключати зовнішні носії. А Стів Джобс приклав свої лідерські якості в області просування пристрою і зміг переорієнтувати виробництво на створення комп’ютерів для недосвідченого користувача.

Саме його ідеї новий Apple II зобов’язаний красивому пластиковому корпусу і акуратному зовнішньому вигляду. Також Джобс найняв професійного фахівця з реклами Реджиса Маккена, і про новий комп’ютер заговорили всі.

Потім пішли Apple III, Apple Lisa і Macintosh. З комерційної точки зору фірма процвітала, але серед керівників панував розбрат і скандали, багато в чому завдяки важкому характеру Стівена Джобса.

Компанія NeXT і студія Pixar

В результаті Стівена було усунуто від роботи, і в 1984 році Джобс залишає власне дітище, але відразу ж організовує нову компанію NeXT Computer. Комп’ютери цієї компанії пропонували ринку виключно передові новинки, злегка випереджаючи час. Але, як і останні винаходи в Apple, виявляються занадто дорогими для масового споживача.

Паралельно з цим проектом Стів Джобс, який як раз захопився комп’ютерною графікою, викуповує у Джорджа Лукаса студію Pixar за 5 мільйонів доларів. Спочатку його ідеєю було використовувати анімаційні фільми як рекламу можливостей, пропонованих NeXT комп’ютерів. Але після того, як вийшов у 1987 році мультиплікаційний фільм «Олов’яна іграшка», який отримав премію «Оскар», Джобс переглянув свою думку. Пізніше на цій студії вийшли такі знамениті повнометражні анімаційні фільми, як «Історія іграшок», «Корпорація монстрів», «У пошуках Немо», «Суперсімейка», «Тачки», «Рататуй» та інші.

У 2006 році Стів продає Pixar компанії Disney за $7,5 мільярда. При цьому він залишився акціонером.

Повернення в Apple

У 1996 році Стів Джобс продає NeXT своїй першій компанії майже за півмільярда доларів і повертається в Apple в якості радника голови.

Першим досягненням Джобса в новій якості став серійний випуск нового моноблочного комп’ютера iMac, який привертав своїм незвичайним футуристичним дизайном. Цей пристрій став найбільш продаваним комп’ютером в історії Apple, причому близько третини  купили користувачі, які раніше не були власниками комп’ютерної техніки. Отже, Стів Джобс зміг знайти для компанії новий ринок споживачів.

Другим успішним кроком стало створення Apple Store – спеціалізованого магазину з продажу обладнання компанії Apple.

Унікальність Стіва Джобса полягала в тому, що він не просто тримав руку на пульсі часу. Він сам створював новий час і диктував закони моди в IT-індустрії. Зрозумівши, що нове століття стає стрімким, він налагодив виробництво мініатюрних, але досконалих за своїми можливостями пристроїв: медіаплеєр iTunes, музичний плеєр iPod, сенсорний мобільний телефон iPhone, інтернет-планшет iPad. Кожний із цих пристроїв з’явився раніше аналогів і нав’язував компаніям-конкурентам стандарт і параметри.

Особисте життя

У молодості Стів був велелюбним, як було заведено в культурі хіпі.

Першою помітною жінкою в його житті стала Кріс Енн Бреннан. Їхні стосунки були складними, пара часто сварилася й розходилася. У 1978 році Кріс народила дочку Лізу Бреннан, яку Джобс спочатку не визнавав. Але після тесту ДНК погодився на батьківство.

Пізніше він мав стосунки з Барбарою Ясинською, яка займалася рекламою, із фолк-співачкою Джоан Баез, з консультантом по комп’ютерах Тіною Редс, з якою розлучився після того, як дівчина відмовилася вийти за нього заміж.

Єдиною дружиною бізнесмена стала Лорен Пауелл, яка на момент їхнього знайомства була співробітницею банку. Цікаво, що, зробивши пропозицію в 1990 році, Джобс на кілька місяців забув про наречену, так як занурився в черговий бізнес-проект.

Проте в березні 1991 року Стів і Лорен стали подружжям, а в вересні у них народився первісток – син Рід. Через 4 роки з’явилася дочка Ерін, а в 1998 – маленька Ів. Цікаво, що Стів забороняв своїм дітям довго користуватися комп’ютерами, а потім обмежував час.

У середині 80-х років Стів Джобс розшукав свою біологічну матір і познайомився з рідною сестрою Моною, з якої став підтримувати дружні відносини.

Хвороба і смерть

Останній публічний виступ у своєму житті Стів Джобс провів 6 червня 2011 року. Кілька років до цього в бізнесмена був діагностований рак підшлункової залози. Він боровся з ним різними способами, у тому числі альтернативними, але хвороба перемогла. Стів Джобс помер 5 жовтня 2011 року в колі своєї родини.

Про Джобса написано безліч книг і знято велику кількість документальних і художніх фільмів. Найбільш цікавим друкованим виданням є авторизована біографія «Стів Джобс», що вийшла у 2011 році. Автор книги – американський журналіст Уолтер Айзексон.

Із фільмів варто виділити документальну роботу «Геній: Як Стів Джобс змінив світ», який зняв канал Discovery, і художній фільм «Джобс: Імперія спокуси», де роль легендарного Джобса виконав актор Ештон Катчер.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *