Незаконно отриману субсидію стягнуть із спадкоємців

Незаконно отримана субсидія

Велика Палата Верховного Суду роз’яснила, що обов’язок із повернення надмірно виплаченої субсидії входить до складу спадщини.

Суть справи. Департамент праці та соціального захисту населення міської ради звернувся до суду із позовом до спадкоємиці померлого про стягнення коштів, надмірно виплачених як житлова субсидія.

Позов обґрунтовано тим, що чоловік відповідачки отримував субсидію на часткове відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Після його смерті субсидію продовжила отримувати дружина як його спадкоємиця. У подальшому було виявлено розбіжність у деклараціях про доходи, оскільки відповідачка мала у власності інше житло.

Рішенням місцевого суду позов був задоволений. Апеляційний суд відмовив у задоволенні позовних вимог.

Він вказав, що позивач пропустив передбачений ст. 1281 Цивільного кодексу 6-місячний строк для пред’явлення вимоги до відповідачки як до спадкоємця померлого.

Верховний Суд погодився із висновком апеляційного суду, змінивши мотивувальну частину рішення. Згідно із п. 5 ч. 1 ст. 1219 ЦК, до складу спадщини не входять права й обов’язки, що нерозривно пов’язані з особою спадкодавця. Велика Палата вказала: оскільки зобов’язання з повернення надмірно перерахованої (виплаченої) суми субсидії не є нерозривно пов’язаними з особою, якій призначена субсидія, таке зобов’язання з її смертю не припиняється, а обов’язок із повернення надмірно виплаченої субсидії входить до складу спадщини.

Відповідну постанову по справі № 727/5743/15-ц Верховний Суд прийняв 27.03.2019 р.

«Погляд часу» №47-2019

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *