Обличчя війни: історія Головнокомандувача Залужного

Валерій Залужний став першим Головнокомандувачем Збройних сил України, який не служив у радянській армії.

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний

6 грудня відзначили День Збройних сил України – свято новітніх Героїв. В умовах масштабної війни з російськими окупантами це свято стало як ніколи актуальним. Подвиг кожного українського воїна є особливим. Кожен, від звичайного солдата до генерала, робить свій внесок у перемогу над ворогом. З-поміж них виділяється Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний, який став одним із символів нинішньої боротьби за свободу нашої країни. А також – одним із найвпливовіших людей у світі за версією американського журналу Time.

Як розповів генерал США Марк Міллі, – саме Валерій Залужний виявився тим військовим розумом, який був потрібний його країні. Тож розкажемо про самого Головнокомандувача.

У багатьох інтерв’ю Валерій Залужний скромно зазначає, що має досить типове життя військовослужбовця. Народився він 8 липня 1973 року в Новоград-Волинському Житомирської області. Виріс у гарнізоні та пішов стопами своєї родини – став військовим. У 1997 році з відзнакою закінчив Одеський інститут сухопутних військ і далі почав будувати свою кар’єру, хоча тоді навіть не міг уявити, куди заведе його доля.

Валерій Залужний курсант Одеського вищого об’єднаного командного училища
Валерій Залужний курсант Одеського вищого об’єднаного командного училища

Для Валерія Федоровича російсько-українська війна розпочалася в середині липня 2014 року. Тоді його призначили заступником командира сектора «С». Відтоді він там керував майже всіма угрупованнями й дійшов до начальника штабу Об’єднаних сил. Утім, Валерій Залужний не полюбляє про це говорити.

«Я не дуже люблю про це говорити, бо доля генерала і доля солдата на війні по-різному сприймаються. Досить добре закарбувався в пам’яті батальйон, який я заводив у район Дебальцевого, розставляв на позиції. Перші бої, перші втрати… Тоді зовсім змінилося ставлення до солдата», – розповів Валерій Залужний.

Хоча ті слова про солдатів він промовив два роки тому, вони якнайкраще характеризують стратегію Залужного. На відміну від керівництва російських окупантів, для нього важливим є зберегти якомога більше життів. Це характеризує його не лише як Головнокомандувача, а і як людину. Імовірно секретом його харизми є поєднання в одній постаті вправного, амбітного воєначальника та почуття гумору й чуйності.

«Валерія Залужного було б легко недооцінити. Коли генерал не в уніформі, він віддає перевагу футболкам і шортам, які відповідають його почуттю гумору», – помітили аналітики журналу Time.

Головнокомандувач поділився, що дуже любить дітей: «Мене можуть розчулити і дитячі радощі, і дитячі сльози. Мої діти вже виросли, але я маю племінницю, зовсім маленьку. Я викроїв якось пів дня часу й провів його з нею, ми і накричалися разом, і наплакалися, і це було чудово. Це і є щастя».

Валерій Залужний став Головнокомандувачем 27 липня 2021 року. Це призначення для тоді ще 48-річного генерала було як грім серед ясного неба. Він розповів, що пив пиво на дні народження дружини, коли до нього зателефонували. Вийшов на вулицю і дізнався про нову посаду. Його звання та статус на той час були набагато нижчими від посади, яку йому запропонував Володимир Зеленський. Головнокомандувач є найвищим військовим званням країни, вищим за нього є лише сам президент. Тож висота цієї посади викликала у нього відчуття схоже на запаморочення.

«Я часто озирався назад і запитував себе: як я потрапив у це?»

Таким чином Валерій Федорович став першим Головнокомандувачем ЗСУ, який не служив у радянській армії. Ймовірно ця риса стала однією з доленосних. Він обрав курс на реформування Збройних сил відповідно до принципів і стандартів НАТО. Зміни, на його переконання, мають відбутися перш за все у світогляді та ставленні до людей.

«Я б хотів, щоб ви повернулися обличчям до людей, до своїх підлеглих. Моє ставлення до людей не змінювалося протягом всієї моєї служби», – заявив він після призначення.

Відійшовши від радянських практик, Залужний почав демократизацію та децентралізацію Збройних сил України.

Наприклад, одним із його перших кроків став дозвіл військовим на фронті стріляти у відповідь по окупантах без узгодження з вищим керівництвом.

Також призначення Валерія Залужного стало доленосним, адже він завжди вважав масштабний напад росії лише питанням часу. На початку лютого цього року він провів серію навчань, які допомогли виявити хиби в українській обороні. Як наслідок генерали перемістили й замаскували військову техніку та зброю. Це 24 лютого врятувало чимало літаків, танків, артилерії та батарей протиповітряної оборони.

У День Збройних сил України Валерій Залужний привітав захисників і захисниць зі святом і відзначив, що українці у лютому 2022 року витримали потужний ворожий удар і поховали міф про непереможність російської армії. Він сказав: «А тепер ми повертаємо своє. Ніхто і ніщо не зупинить нас. Ми обрали шлях воїнів і йдемо вперед. Увесь світ захоплено і з надією дивиться на нас».

«Погляд часу» №50-15.12.2022

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *