Окраса інтер’єру

піч в інтер'єрі

У нашому будинку є стара піч. Ніколи не думала, що доведеться нею користуватись, але життя змусило. Замість газу ми перейшли на пічне опалення. Тепер інтерес до печі прокинувся. Ми готуємо у ній їжу, хочу навчитися пекти хліб, як колись бабуся. Вона, до речі, дуже шанобливо ставилася до печі, казала, що у неї є душа. Я бачила, що печі можна дуже красиво оздоблювати. Хочу й собі прикрасити бабусину «улюбленицю».

Яна Вишинська, Рівненська обл.

Оздобити піч можна по-різному. Передусім треба її підготувати: перевірити на наявність тріщин, замастити їх, видалити стару штукатурку. Оздоблювальні матеріали мають відповідати таким характеристикам: мати  високу термостійкість, хорошу теплопровідність, міцне зчеплення з розчином, механічну міцність.

Дуже красивий вигляд мають печі, оздоблені кахлями. Завдяки їм ще й збільшується теплоємність печі. Однак кахлі дорогі. Вони можуть бути будь-якого кольору, мати рельєф, зображувати тварин, людей, узори. Щоб здешевити проект, можна не викладати кахлями всю поверхню, а  оздобити лише частину печі. Зазвичай кахлі кладуть одночасно з будівництвом печі.

Найпростіший та найдоступніший спосіб оформлення печей – побілка та фарбування. Спочатку усувають  нерівності поверхні. За потреби алюмінієвим профілем вирівнюють кути, потім штукатурять піч. Але перед цим не завадить нанести на поверхню шар ґрунту. Штукатурку для надійності наносять на металеву сітку.  Один із варіантів приготування штукатурного розчину – взяти однакову кількість глини та піску і розбавити підсоленою водою (300-400 г солі на 10 л води) до консистенції густої сметани. Замість підсоленої води використовують і збиране молоко. Адже молочний казеїн – прекрасний клей. Можна приготувати таку штукатурку: по 1 частині глини та вапна, 2 частини піску та 0,1 частини азбесту. Штукатурку наносять шпателем. Перед оштукатурюванням піч протоплюють та змочують водою. Штукатурку наносять двома шарами. Перший – більш рідкий, сметаноподібної консистенції, другий – густіший, як тісто. Після висихання штукатурки стіни затирають, щоб поверхня була рівною.

Тепер можна побілити крейдою чи вапном із додаванням розчину солі. Для розведення побілки також використовують збиране молоко.  Наносять побілку 2-3 шарами. Її слід періодично освіжати. Побілену поверхню розмальовують різноманітними орнаментами. Така піч – справжній витвір мистецтва. Можна не білити її, а пофарбувати термостійкою фарбою.

Оздоблення керамічною плиткою – також хороший варіант. Плитка має бути термостійкою (теракотова чи клінкерна). Плитку великого розміру не застосовують через високу імовірність їх розтріскування. Чим вони менші, тим краще триматимуться. Завдяки найрізноманітнішим видам плитки піч можна оздобити під цеглу, кахлі, камінь.

Не лише практичну, а й декоративну функцію виконує таке приладдя, як рогач, кочерга, баняк, глиняний посуд. Усе це можна розмістити поряд із піччю. Тут же не завадить поставити акуратну місткість для дров.

 

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber