Опалювальний сезон: як розрахувати розмір субсидій
Розмір субсидії розраховується як різниця між вартістю житлово-комунальних послуг у межах соціальних норм і нормативів та обсягом обов’язкового платежу.

Індивідуально для кожної сім’ї:
- розраховується середньомісячний сукупний дохід домогосподарства (сім’ї);
- середньомісячний сукупний дохід ділиться на кількість членів домогосподарства і визначається середньомісячний дохід на одну особу;
- дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу з розрахунку на місяць, встановлений на 1 січня року, з якого призначається субсидія (станом на 1 січня 2022 року вона становила 2393 грн);
- отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 20 % і таким чином визначається відсоток середньомісячного сукупного доходу.
Після цього розраховується розмір обов’язкової частини платежу: обов’язковий відсоток платежу множиться на сукупний середньомісячний дохід сім’ї. Перевірити, чи нараховано субсидію, можна на сайті Мінсоцполітики України.
Як правильно визначається дохід сім’ї, якщо субсидія призначається:
- із початку опалювального сезону: береться до уваги дохід за І-ІІ квартал поточного року (січень-червень);
за неопалюваний: із ІІІ до ІV кварталу попереднього календарного року (липень-грудень); - субсидія призначається не зі стартом опалювального чи неопалювального сезону – береться дохід за два квартали, що передують місяцю, що передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії.
Про правила надання субсидії на комуналку переселенцям
Переселенці можуть оформити житлові субсидії на майбутній опалювальний сезон за фактичним місцем проживання. Для цього їм потрібно надати договір оренди житла чи довідку внутрішньо переміщеної особи. При цьому з 1 жовтня та 1 грудня деякі правила змінюються.
За словами заступника Міністра соцполітики Віталія Музиченка, деяким переселенцям можуть автоматично подовжити субсидію зі старого місця проживання. Однак правильним буде оформити нову виплату, яка буде відповідати фактичним умовам.
Як і у звичному випадку для отримання субсидії потрібно буде подати заяву та декларацію про доходи. На її підставі профільні органи визначать право на отримання допомоги та її розмір.
«Якщо людина звертається за субсидією не за своїм зареєстрованим місцем проживання, то вона має підтвердити документально, на підставі чого вона тут проживає. Це може бути договір оренди житла або довідка внутрішньо переміщеної особи (ВПО)», – уточнив Музиченко.
Також він нагадав, що механізм призначення та виплат субсидій зміниться наприкінці 2022 року. Це саме з великою кількістю переселенців, яким потрібно оформлювати виплати за місцем постійної реєстрації.
Зокрема, бази даних зберігатимуться централізовано, щоб не втрачати інформацію у разі тимчасової окупації, фінансування також ітиме «з центру». А призначенням та виплатою субсидій замість органів соцзахисту займеться Пенсійний фонд.
Є кілька варіантів, куди зареєстровані ВПО можуть звернутися за призначенням субсидій:
- до ЦНАПу за фактичним місцем проживання;
- до посадової особи територіальної громади;
- до початку опалювального сезону – до органів соцзахисту; після початку опалювального сезону – до сервісних центрів.
«Уют» №41-13.10.2022