Оренда: ні землі, ні грошей

ні землі, ні грошей
Оренда: ні землі, ні грошей

«Погляд часу» №17-2019

Ми розповімо про те, до яких правопорушень може призвести юридична необізнаність громадян.

Часто власники земельних ділянок неуважно читають те, що вони підписують, довіряють на слово представникам різних сільськогосподарських компаній, зацікавленим у їх землі. І це стає першопричиною (або однієї з причин) таких порушень.

Розглянемо розповсюджені випадки

1) Власник підписує довіреності, на підставі яких від його імені укладаються різні договори.

2) Власник не усвідомлює суті укладених договорів.

Наприклад, укладаючи договір емфітевзису* власник підписує документ, у якому погоджується отримати певну суму одноразово. Він вважає, що така сума йому буде виплачуватися щорічно, а потім скаржиться, що його ввели в оману. При цьому сплата земельного податку так і залишається обов’язком власника.

3) Власник отримує кошти за обробку своїх земель, не укладаючи договір оренди.

4) Власник укладає договори оренди одночасно з кількома юридичними особами і отримує від кожного з них певні кошти, і тим самим самостійно заводить себе у потенційну зону конфлікту.

Приклад із життя

Микола Зароза – власник трьох ділянок загальною площею 8,63 га у Глобинському районі Полтавської області. Землю отримав у спадок від батьків. Самому обробляти її не було можливості, тому здавав в оренду. Компанія-орендар запропонувала підписати договір емфітевзису.

Під час підписання – у 2015 році – сім’я власника паїв відчувала велику потребу в коштах на лікування. За словами власника, «з орендарем склалися довірчі відносини, при необхідності отримували заздалегідь за два-три роки орендну плату, тому навіть не могли собі уявити, що потрапимо у такі збитки».

Доручення оформити документи було дано штатному співробітнику орендаря.

– Звичайно, ми сподівалися на орендаря і підписали підготовлені юристами агрофірми договори емфітевзису, у результаті – землю забрали на абсолютно невигідних умовах, – каже власник.

У результаті земельні ділянки були фактично «продані» (через договір емфітевзису) по 105,5 тис. грн на 20 років, проте після сплати податків (податок із фізичних осіб і військовий збір) на руки Микола Миколайович отримав лише 70 тис. грн. Поділивши отриману суму на 20 років, він з’ясував, що право користування своєю землею на умовах емфітевзису він продав по 405 грн за гектар на рік, що у кілька разів менше, ніж отримував за попередній 2014 рік. І таких випадків, каже він, по району не менше ніж у 100 власників паїв.

Ми не приділили договору увагу і в результаті залишилися фактично без грошей і без землі. Поки в Україні діє мораторій на купівлю-продаж земель сільгосппризначення, емфітевзис залишається одним із найбільш зручних інструментів для користувача земельної ділянки, але не для власника, – каже Микола Миколайович.

Порада юриста

Як убезпечити себе від таких ситуацій?

Щоб мінімізувати подібні ситуації, доречно порекомендувати власникам земельних ділянок уважно читати і вивчати документи, які даються їм на підпис.

Також не варто нехтувати консультацією юриста, адже шкода від ситуації може бути набагато більшою, ніж вартість послуг юриста. Крім того, сьогодні держава надає можливість безкоштовно отримати таку консультацію юриста через систему безоплатної правової допомоги.

Емфітевзис – право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.