Оригінальні ліки та їх дешеві аналоги
Чи суттєва різниця між дорогими ліками і їх дешевими аналогами – дженериками? Чи є сенс платити більше?

Дженерики коштують набагато дешевше за патентовані ліки. Адже їх виробники не витрачаються на розробку, дослідження та рекламу нових препаратів, тоді як фармацевтичні гіганти вкладють у це мільярди доларів.
Як результат, три чверті ціни оригінального лікарського засобу становлять витрати на здійснення досліджень і маркетинг.
Копія чи оригінал?
Багато хто вважає, що дженерики гірші за оригінальні препарати, а величезна різниця у ціні змушує нас думати, що аналоги – це фальшивка чи контрафакт. Проте це не так. Для отримання дозволу на реалізацію своєї продукції в кожній країні виробник має підтвердити еквівалентність фірмовому аналогу. А це означає, що дженерики мають містити ті самі діючі речовини й бути так само ефективними, як оригінальні препарати.
Зазвичай аналоги відрізняються від патентованого препарату лише допоміжними речовинами (наповнювачами, консервантами, барвниками), які можуть впливати на колір, форму, розмір ліків. Не варто забувати також про побічні ефекти.
Тому наша порада: перед переходом на дженерик обов’язково ознайомтеся з інструкцією або проконсультуйтеся з лікарем.
Ціна важлива
Відносну дешевизну дженериків можна пояснити також і ринковою конкуренцією: чим більше компаній випускає ліки з тією самою діючою речовиною, тим нижча ціна.
Частка аналогів на споживчому ринку дуже велика. Навіть у США, лікарі виписують до 60 % дженериків від загальної кількості рецептів. У Німеччині їх 35 %, у Франції – 50 %, у Великобританії – 55 %, в Італії – 60 %, у Канаді – 64 %. В усьому світі це робить лікування доступнішим для пацієнтів.
Як же зробити правильний вибір між великою кількістю варіантів того самого лікарського засобу?
Звертайте увагу на наявність інструкції. Її має бути надруковано на якісному папері з чітким шрифтом, а наприкінці обов’язково мають бути адреса й номер телефону виробника.
«Погляд часу» №23-03.06.2021