Осінній догляд за ягідними кущами
Для того, щоб наступний рік потішив хорошим урожаєм ягід, потрібно почати догляд за ягідними кущами вже восени.
Максимально обрізати
Це одна з процедур, яку обов’язково потрібно зробити восени, тому що навесні кущі швидко почнуть рости.

Не можна залишити кущ із загущеною кроною – через нестачу світла гілки будуть погано плодоносити і відмирати почнуть завчасно. Без вентиляції хвороби й шкідники активно розмножуються.
Якщо приріст слабкий, а верхівки вигадливо викривляються, підпірки нічим не допоможуть, а лише погіршать ситуацію. Тому обрізайте всі гілки, залишивши 2-4 найбільш вдало розташовані. Це буде основа майбутнього сильного куща.
Придивіться до куща – старі, криві й хворі гілки (вони відрізняються темною деревиною й наявністю нальоту) безжалісно видаляйте. З усіх прикореневих пагінців потрібно залишити 5-6 найсильніших. Гілки, на яких не плодоносить верхня частина, вирізають до рівня сильного розгалуження.
Не піддавайтеся спокусі залишити багато гілок – кущ знову заросте, і все доведеться починати спочатку.
Добре підживити
Зазвичай, коріння у ягідних кущів розташоване на поверхні, тому при внесенні добрив потрібно не пошкодити його.
Під кущ вносять пів відра перегною (компосту), 20-40 г суперфосфату, 0,5 скл. попелу.
Малина й ожина добре реагують на внесення калійних добрив (20-30 г на кущ). Аґрус з усіх підживлень надає перевагу гною – пів відра на кущ із додаванням суперфосфату. Це допоможе побороти борошнисту росу.
Рясно полити
Для закладанням квіткових бруньок потрібно, щоб узимку всі кущі мали запас вологи. Найбільший любитель води серед них – чорна смородина, тому що її коренева система розташована у верхньому шарі ґрунту на глибині 30 см. Приблизна витрата води на один кущ – 20-30 л. Інші кущі потребують менше води – 15-20 л на кущ.
Розпушувати ґрунт
Восени ґрунт під кущами перекопують, не зачепивши коріння, яке розташоване неглибоко. Грудки землі не розбивають, щоб тримати запас вологи на зиму. Якщо ґрунт легкий, можна розпушити його біля кущів (не більше, ніж 5-8 см), а міжряддя перекопати.
Поверхню землі найкраще мульчувати торфом. Можна використовувати опале листя дерев (не плодових).
«Погляд часу» №39-22.09.2022