Осіння посадка дерев і ягідних кущів
Незважаючи на те, що на ринках уже почали з’являтися саджанці плодових дерев і ягідних кущів, садити їх іще зарано. Завжди потрібно робити поправку на особливості клімату і погодні умови, які останнім часом часто мінливі. Треба розуміти біологію рослин. Зазвичай виділяють два основні періоди – вегетації і спокою.
Період вегетації починається навесні розпусканням бруньок і закінчується восени листопадом. Таким чином, найбільш оптимальним часом для викопування саджанців і висадження їх на постійне місце є стан спокою рослин.
Восени – із моменту, коли обсипалася хоча б половина листя, навесні – до початку розпускання бруньок (фаза зеленого конуса). Тому садити їх потрібно у жовтні, приблизно з другої половини, як правило, випадають дощі і знижується температура. А для успішного садіння та пересаджування дерев і кущів потрібні досить низька температура й висока вологість повітря.
Чому ще кращим є осіннє садіння? Річ у тім, що ґрунт – це живий організм. При висадженні ми його травмуємо, руйнуючи природну структуру. Протягом зими, доки рослина перебуває у стані спокою, у посадковій ямі структура відновлюється, земля набуває первісного стану і вступає у контакт із навколишнім середовищем, і ґрунт осідає, ущільнюється, утворюються капіляри, які змикаються з капілярами сусідніх шарів, волога та повітря зможуть вільно пересуватися у всіх напрямах. Ґрунтова волога у достатній кількості надходить до кореневої системи.
За таких умов рослини швидко вкорінюються, утворюючи дрібні білі всмоктувальні корінці, або кореневі волоски. Через них рослина всмоктує ґрунтовий розчин.
«Погляд часу» №41