Освітлення вина
Після закінчення процесу бродіння вино повинно відстоятися кілька тижнів. Після цього його треба акуратно перелити в чистий посуд. Але навіть після декількох переливань і періодичного відстоювання вино найчастіше не стає досить прозорим. У ньому можуть залишатися часточки мезги, через що напій залишається каламутним. Як можна таке вино зробити прозорим?

Цього можна домогтися за допомогою освітлення. Для освітлення можуть бути використані різні речовини, що сприяють осіданню каламуті. Біле вино в домашніх умовах зазвичай обробляють желатином, а червоне – яєчним білком. Як освітлювачі також можна використовувати молоко, вугілля, бентоніт і вино з великим умістом дубильних речовин.
Основні прийоми освітлення
Біле вино обробляють желатином
На 10 л вина його потрібно приблизно 1-1,5 г. Желатин заливають 1 скл. холодної води і залишають на добу для набухання. Протягом цього часу воду 2-3 рази змінюють.
Коли желатин розбухне, його заливають 1 скл. теплої води чи вина, ретельно перемішують до повного розчинення і розбавляють 3-4 скл. вина. Усе ще раз добре перемішують і вводять у вино.
Приблизно через 10-15 днів часточки, що роблять вино каламутним, осядуть. Після цього напій зливають з осаду. Цю процедуру потрібно проводити дуже акуратно, щоб не збовтати його, інакше осад може розкластися, а вино знову помутніє.
Для червоних вин – яєчний білок
Щоб освітлити 50 л вина, потрібен 1 яєчний білок. Його збивають на піну, поступово додаючи до нього 0,5 скл. прохолодної кип’яченої води. Потім вводять трохи вина, ретельно перемішують і вливають цю масу тонкою цівкою у вино. Після введення білка вино добре перемішують і залишають на 10-14 днів. Коли воно стане прозорим, його зливають з осаду.
Робити це рекомендується відразу, інакше осад почне розкладатися і вино знову помутніє.
Нагрівання освітлить і поліпшить смак
Цей спосіб не тільки робить напій прозорим, а ще й сприяє швидкому розкриттю його букета, а також покращує смакові якості. Для цього вино розливають у пляшки, щільно закривають пробками, які прив’язують до горловини мотузкою чи прикручують дротом.
За допомогою такої герметизації можна уникнути випаровування спирту при нагріванні. Потім пляшки ставлять у широкий посуд на дерев’яний кружок, заливають водою і на повільному вогні нагрівають до +50 °С. Після закінчення цієї процедури посуд знімають із вогню і, не виймаючи пляшок, дають воді охолонути.
Мороз для прозорості
Освітлити вино можна і за допомогою протилежної процедури – охолодження до мінусових температур. Столові вина зазвичай охолоджують до -2 °С, усі неміцні – до -5. При зниженні температури колоїдні речовини, що містяться у вині, вбирають завислу муть і опускаються на дно у вигляді осаду. Після цього вино фільтрують.
Слід мати на увазі, що охолодження повинно бути досить швидким. Так само швидко треба проводити і фільтрацію, інакше осад почне розкладатися і вино знову стане каламутним.
Важливо
Застосування будь-якого способу освітлення вина не гарантує, що у ньому зникнуть усі дрібні часточки і воно стане абсолютно прозорим. Тому після того, як освітлене вино відстоїться протягом 25-30 днів, його потрібно ще раз відфільтрувати і вже потім розлити у пляшки.
«Погляд часу» №51-17.12.2020