Отруєння грибами

Найчастіше до лікарні потрапляють пацієнти, які отруїлися, з’ївши умовно їстівні гриби. І причина цього – неправильне приготування. Тяжкі отруєння, а в деяких випадках й летальний кінець, спричиняє зазвичай бліда поганка.

Отруєння грибами
Бліда поганка

Перші ознаки отруєння грибами можуть з’явитися через півгодини після того, як гриби з’їдені. У середньому цей період триває до двох годин.

При отруєнні блідою поганкою погіршення самопочуття може настати впродовж 6-10 год., іноді доби.

Симптоми при отруєнні грибами: нудота, блювання, рідкі випорожнення, запаморочення, прискорене серцебиття, слабкість. Якщо у вас з’явилися ці симптоми, а перед тим їли гриби, потрібно негайно викликати бригаду швидкої.

При отруєнні грибами існує так званий латентний (прихований) період. Людина поїла грибів, через 2 або 6 год. відчула себе погано, а потім настало поліпшення. Вона думає: пересиджу вдома, може, все обійдеться. Найчастіше в такій ситуації втрачається «золотий час» для надання медичної допомоги.

При отруєнні блідою поганкою рідкі випорожнення можуть бути до 20-25 разів на добу, іноді з домішкою крові.

До приїзду швидкої фахівці рекомендують:

  • пити багато рідини. Найкраще звичайну питну воду;
  • викликати блювоту, але не більше одного разу. Багаторазово викликати блювання самостійно вдома не можна;
  • випити активованого вугілля. Слід пам’ятати, що його приймають із розрахунку 1 таблетка на 10 кг ваги.

Що категорично не можна робити при отруєнні грибами, то це приймати засоби, які зупиняють діарею. Разом із рідким випорожненням виходять токсичні речовини. Якщо його зупинити, ці речовини залишаються в організмі і через стінку кишківника продовжують всмоктуватися в кров.

Усіх пацієнтів з отруєнням грибами госпіталізують. Беруть аналізи, спостерігають за роботою печінки та нирок. Зазвичай їх виписують на 2-3 добу. Найнебезпечніший стан – отруєння блідою поганкою. Найчастіше він закінчується летальним результатом. Настає некроз (відмирання) печінкових клітин, порушується робота нирок, а згодом і мозку.

Після отруєння грибами можуть загостритися хронічні захворювання: гастрити, жовчнокам’яна хвороба, захворювання печінки.

Як не отруїтися грибами

Щоб гриби не стали причиною того, що ви потрапили на лікарняне ліжко, їх треба збирати, дотримуючись простих правил:

  • не кладіть у кошик старих та червивих грибів;
  • не можна куштувати сирі гриби на смак (деякі грибники так визначають, їстівний чи неїстівний гриб);
  • не збирайте гриби біля автомобільних трас, залізниці, у паркових зонах у межах міста. Гриби накопичують токсичні та канцерогенні речовини з вихлопних газів;
  • гриби – продукт, який швидко псується. Тому обробляйте їх упродовж 2-3 год. після збирання;
  • якщо ви сумніваєтеся, чи їстівний гриб, краще не беріть його;
  • перш ніж приготувати їстівні гриби, їх треба зварити, умовно їстівні – перед варінням ще й замочити у воді.

Перед тим, як приготувати страву з грибів або додати в іншу, їх треба зварити, воду зливати тричі: вода закипіла, поварили гриби 15-20 хв., злили воду – і так тричі. Умовно їстівні гриби, наприклад, грузді, зморшки та рядівки, перед таким триразовим варінням замочують у воді на кілька годин.

Смакувати ці дари лісу не можна: дітям до 12 років, людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, печінки та нирок.

«Погляд часу» №40-6.10.2022

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *