Отруєння грибами

Отруєння грибами
Отруєння грибами

Розпочався сезон збирання грибів. На жаль, у багатьох їстівних є дуже схожі фальшиві, а головне – отруйні «близнюки». До того ж гриби всотують токсичні речовини, які містить ґрунт на екологічно забруднених територіях, як-от: Чорнобильська, промислові зони, місцевості уздовж автомобільних трас. Такі гриби небезпечні, їх споживати не можна, бо отруєння тяжкі, аж до смертельних наслідків.

Серед симптомів отруєння грибами найтиповіші – біль у животі, пронос, блювота, запаморочення, задишка, інтенсивне слино- і потовиділення, нерідко галюцинації, маячня, ниркова і печінкова кольки, жовтяниця, гемоглобінурія (червона сеча). Зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги призводить до погіршення перебігу отруєння: можуть виникати судоми, непритомність, розвиток серцевої недостатності, що у 15-30 % випадків завершується смертю.

Отруйні гриби містять різні, кожен свої характерні, токсини, отже, і протиотрутні засоби (антидоти) застосовують відповідні. Приміром, бліда поганка, яку легко переплутати з сироїжкою та печерицею, містить такі небезпечні алкалоїди, як фалоїдин, аманітин, що пошкоджують нирки і печінку. Мухомор – токсин мускарин, що чинить згубну дію на мозок, загалом нервову систему. Гельвеолова кислота, гіромитрін у такому грибі, як строчок, знищують продуктивні клітини печінки, крові. Більшість токсинів не руйнуються при нагріванні (смаження, тушкування) і при кип’ятінні не виварюються, тобто не переходять у воду. Сушіння грибів з умістом токсинів також не дає гарантії від отруєння. Прижилася хибна думка, що ніби посиніння, побуріння цибулини чи зубчиків часнику, які варять разом із грибами, свідчить, що серед них є отруйні: це ненадійний показник. Ще один міф: буцімто хробаки (личинки комах) не оселяються в отруйних грибах.

При отруєнні грибами необхідно негайно промити шлунок, пити багато води кімнатної температури чи слабкого розчину марганцівки, доки з’являться позиви до блювання. Також доцільно прийняти проносні препарати, а якщо і без того є пронос, не можна його зупиняти, бо рідке випорожнення сприяє видаленню отрути з кишківника. Рекомендовано застосування відновлювальних розчинів (регідрон, гідровіт, медихронал), будь-яких сорбентів (наприклад, 6-10 таблеток активованого вугілля).

Отруєння грибами – один із найважчих харчових токсикозів. Самотужки подолати його мало кому щастить, тому за підозри на отруєння саме грибами слід негайно звертатися за медичною допомогою – для проведення детоксикації та реанімаційних заходів. Повідомте лікаря, які гриби ви їли.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *