Озима цибуля – ранній урожай

Висаджувати цибулю під зиму починають за 30-40 днів до стабільних холодів. Якщо температура знизилася до +5 °С та утримується кілька днів – час на грядки! Якщо пропустити ці строки – цибулини можуть не встигнути прижитися на грядці. Якщо ж висадити раніше–- проростуть ще восени.

Озима цибуля – ранній урожай
Готуємо ділянку

Однією зі складових успішного вирощування озимої цибулі є правильний вибір ділянки. Вона має бути добре освітлена та захищена від холодних вітрів. Цибуля любить пухкі родючі ґрунти, суглинисті чи супіщані, водо- та повітропроникні. Не можна висаджувати цибулю там, де застоюється вода. Тому добре, якщо грядка розташовуватиметься на певному підвищенні.

Хороші попередники – капуста, бобові, огірки, помідори, кабачки, перець, зелень, усі зернові, крім вівса. Не саджають цибулю після картоплі, петрушки, селери, люцерни та червоної конюшини. І звісно, не можна висаджувати на місці часнику та цибулі. Ділянку скопують на багнет лопати й ретельно вибирають бур’яни з корінням.

Під час перекопування ґрунту додають на 1 м² 5 кг перегною, 20 г суперфосфату, 15 г калійної солі. У день посадки бажано внести на ділянку 50 г деревного попелу. На грядки виходять у суху та ясну погоду.

Обираємо сорти

Під зимову посадку обирають стійкі до низьких температур сорти. Це можуть бути Центуріон, Штутгартер, Радар, Стурон, Ред Барон, Сеншуй, Шекспір та інші. Цибулинки замочують на 15-20 хв. у рожевому розчині марганцівки, а потім ретельно просушують. Сіянку бажано відкалібрувати на три групи: дрібна – діаметром до 1 см, середня – 1-3 см, велика – більше 3 см. Дрібна та звичайна сіянка – ідеальні для вирощування ріпчастої цибулі. А от велика йде в стрілку.

Як посадити

Для посадки сіянки роблять лунки чи борозенки. Заглиблюють не менше, ніж на 3-4 см, щоб не вимерзла. Висаджують денцем униз. Відстань між цибулинами – 6 см, між борозенками – 15 см. Після посадки не поливають і не підживлюють до наступної весни. Натомість можна замульчувати поверхню грядки. Для цього використовують агроволокно, сухе листя чи гілки хвойних. Навесні, щойно зійде сніг, мульчу прибирають.

І про переваги

Висадка цибулі під зиму дозволить отримати ранній урожай та зекономити дорогоцінний час навесні. До того ж не знадобляться поливи. Адже навесні грядки ще міститимуть достатньо вологи після зими. Перевагою є і висока стійкість до хвороб і шкідників, надто ж цибулевої мухи. Після збирання цибулі на її місце можна буде висадити інші скоростиглі овочі. Та й ціна посадкового матеріалу зазвичай восени нижча, ніж навесні.

«Погляд часу» №45-10.11.2022

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *