Пенсії по-новому: скільки отримують українці та як заробити на велику виплату

Розрахунок пенсії

«Погляд часу» №27-2019

В Україні – понад 11 млн пенсіонерів. Середній розмір виплати після перерахунку сягнув понад 3 тис. грн.

Незважаючи на це, левова частка українців досі живе зі значно меншими виплатами.

Як після реформи заробити собі на гідну старість?

Як нараховується пенсія

Формула розрахунку пенсій складається всього з трьох змінних. Незважаючи на це, точний розмір майбутньої виплати можуть розрахувати тільки у Пенсійному фонді. Щоб вирахувати коефіцієнт заробітку, фахівці порівнюють дані про зарплату майбутнього пенсіонера і середнього розміру заробітної плати за кожен місяць.

Однак приблизний розмір виплати можна дізнатися вже зараз. Так, у формулі середню зарплату за три минулі роки множать на співвідношення власної зарплати до середньої, на кількість відпрацьованих років і на 1 %.

Судячи за даними ПФУ, наразі перший показник становить близько 6 тис. грн. Це означає, що при середній заробітній платі і 35 роках стажу у цьому році пенсіонер може претендувати на виплату у розмірі 2,1 тис. грн. А при зарплаті близько 17 тис. грн, розмір пенсії складе приблизно 4,2 тис. грн.

На розмір виплат може вплинути і держава. І якщо наразі збільшити суму виплат через дефіцит Фонду та складну демографічну ситуацію складно, то, наприклад, підвищити мінімальну зарплату – цілком реалістично.

По-перше, при наявності необхідного розміру стажу (30 років для жінок і 35 років для чоловіків) пенсія після 65 років має складати не менше 40 % мінімальної зарплати. При мінімалці у 4173 грн (чинний розмір) це 1669 грн, а якби, наприклад, мінімалку підвищили до 5 тис. грн, то і розмір пенсії збільшився б до 2 тис. грн, тобто на 331 грн.

Згідно з даними ПФУ, найбільше українців (27,9 %) отримують від 2 до 3 тис. грн. Решта виплат розділилися таким чином:

  • більш ніж 10 тис. грн – 1,9 %;
  • від 5 до 10 тис. грн – 8,6 %;
  • від 4 до 5 тис. грн – 6,1 %;
  • від 3 до 4 тис. грн – 12,5 %;
  • від 2 до 3 тис. грн – 27,9 %;
  • від 1,5 до 2 тис. грн – 25,2 %;
  • до 1,4 тис. грн – 0,7 %.

Варто зазначити, що мінімальна пенсія в Україні становить 1497 грн. А до 1,4 тис. грн отримують ті, хто фактично на пенсію не заробив. Наприклад, у них немає і 15 років стажу або до 2019-го вони не заробили 26 років стажу. У такому разі їм або взагалі не передбачена (виплата), а замість цього їм виплачують матеріальну допомогу (соціальна пенсія).

Як заробити на високу пенсію

Українці можуть вплинути лише на два показники при підрахунку пенсій – стаж і розмір зарплати. За підрахунками, щоб отримати максимальну пенсію, простому українцю необхідно платити внески із зарплати, яка у сім разів вища за середню. За останніми даними, це близько 58 тис. грн. Однак і українці з середнім достатком мають шанс подумати про майбутню старість.

Зокрема, працювати офіційно. Вимоги щодо стажу в Україні підвищують щороку. У результаті ті, кому залишилося до пенсії більш ніж 8 років, щоб вийти на заслужений відпочинок у 60 років, повинні будуть мати 35 років стажу. І щоб не опинитися у пенсійному віці, але без пенсії, важливо працювати офіційно. Крім того, чим вищою є «біла» зарплата, тим краще. Якщо ви офіційно працевлаштовані, але на мінімалку, то на гідну пенсію можна не розраховувати.

Вийти на пенсію пізніше. Якщо вийти на пенсію пізніше, розмір виплати можна збільшити. Як нагадує Плахотник, за кожний місяць відтермінування виплати її розмір збільшується на 0,5 %. При цьому, якщо відтермінувати пенсію більш ніж на 5 років, надбавка за кожні 12 місяців складе 0,75 %.

Наприклад, якщо ви заробили на пенсію у розмірі 3 тис. грн, але при цьому вирішили отримувати її не у 60, а у 61 рік, розмір виплати збільшиться щонайменше на 180 грн. А якщо вийти на заслужений відпочинок на 6 років пізніше – пенсія збільшиться на 1170 грн.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *