Пересадка багаторічних квітів на клумбах

Коли можна почати ділити багаторічники у квітниках? Чи обов’язково чекати до осені?
Марина Ніколаєнко, м. Суми
Відносно більшості багаторічників чекати осені зовсім не обов’язково. Якщо погода спекотна, то рослини можна й не викопуючи відокремлювати гострою лопатою. Кущі більшості багаторічників переносять цю процедуру досить легко. Можна пересаджувати навіть лілії, намагаючись максимально зберегти коріння.
Але лопата (або великий совок) повинні бути дійсно дуже гострими, і заводити лезо краще з краю, вирубуючи клином. Щільні кореневища можна розділяти, вбиваючи молотком міцний ніж.
Надземну частину обрізають наполовину чи на третину, щоб зменшити випаровування вологи, але листя повинно залишатися. Квітки зрізайте обов’язково.
Викопані рослини якнайшвидше упакуйте, щоб не обвітрилися: коріння загорніть у вологу ганчірку, мох, намочену і віджату газету, «вершки» можна обмотати плівкою для харчових продуктів або ж трохи скропити водою газету, щоб зменшити випаровування вологи з листя.
Землю на коренях по можливості краще зберегти.
Простіше доглядати за бородатими ірисами всіх кольорів і розмірів. Їхнє товсте горизонтальне кореневище і саме добре зберігає вологу, землю з нього обтрушують, коріння підрізають секатором, залишивши близько 10 см. Обрізують і листя, залишивши приблизно третину. Це готова стандартна рослина, яку не страшно трохи підсушити перед посадкою, все одно старе коріння вже не буде працювати (воно потрібне лише як якір при посадці на новому місці), а замість нього швидко почне відростати нове. На противагу бородатому корінню сибірські іриси можна підсушувати і не потрібно обрізати.
Тримати рослини до посадки краще у холодильнику. При посадці на сонячному місці буває корисне притінення у перші дні.