Підготовка картоплі до посадки

Підготовка картоплі до посадки – важливий агротехнічний процес. Щоб отримати дійсно якісний і важкий урожай картоплі, рекомендуємо вам звернути на нього увагу.

Підготовка картоплі до посадки

Вибираючи якісний матеріал для посадки картоплі, необхідно звернути увагу на багато моментів.

По-перше, не варто допускати до посадки хворий матеріал, картоплю, яка заражена паршею, гниллю сухою або мокрою, іншими захворюваннями.

По-друге, висаджувати у ґрунт не варто і дрібну картоплю, маса якої менше 30 г.

По-третє, уникайте занадто змінених за формою бульб, з яких часто не виходить нормальний кущ.

Тепер про норми висаджування картоплі. Професійні дачники часто використовують великий посадковий матеріал, приблизно в 100 г і більше. Таких бульб необхідно близько 40 шт. на кожні 100 м². Якщо зменшуєте вагу бульб, то необхідно збільшувати кількість, відповідно, якщо маса в 40-50 г, то кількість на 100 м² доходить до сотні.

Непідготовлені бульби картоплі проростають протягом 10-14 днів, показують паростки на поверхні грядки ще через 12-20 днів. Таким чином, непідготовлений матеріал дає сходи тільки через місяць. Але завжди можна прискорити процес, зробивши його більш правильним і якісним.

Основні прийоми підготовки картоплі

Серед класичних способів підготовки виділяють:

  • пророщування картоплі на світлі;
  • пророщування картоплі вологим способом;
  • пров’ялення картоплі.

Завдяки простим заходам, урожай картоплі можна значно примножити. Давайте ж більш конкретно про кожну з них.

Пророщування картоплі на світлі

Підготовка картоплі цим способом дає можливість скоротити час сходів практично на два тижні, і триває, відповідно, 10-14 днів. Завдяки даному процесу є можливість виростити урожай на 30-40 % більше. Перевагою є і те, що під час підготовки можна перебрати посадковий матеріал, виявити хворий і непридатний для посадки. Відбраковуються і непророщі бульби, картопля з довгими ниткоподібними паростками.

Картоплю розкладають на спеціальних настилах і мощеннях, де є освітлений простір усередині приміщення. При цьому важливо дотримуватися правила – не розкладати коренеплоди більш ніж у 2-3 шари, в ідеалі – в один шар. Пророщувати бульби таким способом слід 12-16 днів, періодично перевертаючи картоплю, щоб кожна сторона його отримала потрібну дозу світла.

Пров’ялення картоплі

Далеко не завжди вдається проростити картоплю, і для підготовки її перед посадкою, картоплю слід пров’ялити. Її розкладають у сухому приміщенні по підлозі, лише в один ряд. Пров’ялення картоплі триває близько тижня-півтора, тому паростки на бульбах уже не з’являться. Але зате є відмінний шанс провітрити коренеплоди, видалити серед них неякісні і, що найважливіше – пробудити вічка, які зможуть дати хороші сходи.

Протруювання картоплі

Поряд із підготовчими заходами, картоплю необхідно і протруювати. Даний процес забезпечує виключення або попередження багатьох захворювань, у тому числі, паршею і ризоктонією. Як же відбувається протруювання?

Перший спосіб передбачає приготування спеціального розчину формаліну (40 %) і води, 1 : 200. У нього варто занурити бульби, а після залишити на кілька годин у щільній юрбі, накривши брезентом.

Другий спосіб: бульби обприскуються водою (близько 2 л води на 100 кг коренеплодів), а на наступний день обробляються розчином, який готували для першого способу протруєння, але у цей раз у розчин потрібно додати трохи мідного купоросу, не більше 2 г на 10 л розчину. Є і ще один нюанс – томити протруєні бульби під брезентом потрібно 4-5 годин.

«Погляд часу» №15-13.04.2023

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *