Підв’язування виноградника навесні
Підв’язування винограду навесні необхідне, тому що це плодоносна ліана, яка в природних умовах не має ніякої форми. Оскільки на пагонах, що стеляться по землі, ягоди будуть стикатися з ґрунтом і гнити, та й збирати їх досить проблематично, рослину підв’язують.

Завдяки правильному підв’язуванню навесні кущі краще вентилюються, відповідно, знижується ризик зараження грибковими захворюваннями.
Крім того, рослина отримує багато сонячних променів, внаслідок чого формуються великі ягоди насиченого смаку. Добре освітлені грона швидше дозрівають. Зрештою, доглянуті кущі виглядають більш привабливо на відміну від рослин із розкиданими по землі в різні боки пагонами. За кущем на опорі набагато легше доглядати. Квітки підв’язаної рослини краще запилюються. Якщо правильно підв’язати виноград навесні, то зафіксовані пагони ростуть рівномірно, красиво і не витягуються.
Тому підв’язування пагонів – дуже важливий вид роботи на винограднику. Сухе підв’язування роблять до розпускання бруньок, а зелене – після того, як приріст пагонів складе більше 30 см. Сухе підв’язування краще починати на початку сокоруху, поки бруньки ще не розпустилися. Проводити цю роботу в більш пізні терміни не рекомендується, оскільки можна пошкодити багато бруньок, що розпустилися, та істотно погіршити урожайність.
Після весняного підв’язування винограду під кущ вносять 1 ст. л. комплексного добрива, а потім ретельно перекопують пристовбурні круги на глибину 10-15 см. Досвідчені виноградарі рекомендують біля стовбура зробити невелику заглиблину, щоб направити воду безпосередньо до коріння рослини.
Особливості сухого підв’язування полягають у тому, що довгі рукави закріплюють до дроту під кутом 45-60°. Сучки заміщення підв’язують до першого від землі дроту. Плодові лози вільно розміщують уздовж дроту шпалери і закріплюють вісімкою з м’якого шпагату. Пагони, які не вдалося прикріпити в горизонтальному положенні, підв’язують під невеликим нахилом.
Переваги підв’язування винограду на шпалері: завдяки невеликій висоті конструкції за кущем легко доглядати; для спорудження шпалери не потрібно багато матеріалів; рівномірно розмістити рукава і плодові лози на вертикальній шпалері досить просто.
До недоліків вертикальної шпалери можна зарахувати те, що вона добре підходить для невеликих за розмірами кущів. А міцні сильнорослі кущі краще вирощувати на арочних і альтанкових типах шпалер. Через невеликі розміри шпалери та її конструкції вдається сформувати обмежену кількість плодових лоз винограду.
«Погляд часу» №15-07.04.2022