Пігментні плями: чому виникають і як боротися

З віком на шкірі людини часто з’являються пігментні плями – потемнілі ділянки шкіри різної форми, розміру й кольору. Чому вони виникають, чи варто турбуватися з цього приводу і як можна позбутися небажаних «відмітин».

Пігментні плями

Гіперпігментацію шкіри спричиняє нерівномірний розподіл у ній пігменту меланіну, який відповідає за колір нашої шкіри. Залежно від кількості меланіну, що накопичився, колір і розмір пігментних плям бувають різними – від ледь помітних веснянок до великих темно-коричневих «міток», які можуть навіть трохи виступати над поверхнею шкіри.

Найчастіше пігментація виникає на обличчі, у зоні декольте, на спині й руках.

Самі по собі плями безпечні, вони не непокоять людину, але їх виникнення не можна вважати чисто косметичною проблемою. Цей процес завжди свідчить про певні зміни в організмі. Пігментні «позначки» починають з’являтися, коли в роботі групи клітин з якихось причин відбувається збій, і вони починають виробляти більше меланіну, ніж раніше.

Зовнішніх або внутрішніх факторів, які можуть спричиняти «перевиробництво» у шкірі меланіну, – безліч. Одна з найбільш поширених – агресивний вплив сонця. Надлишок ультрафіолету стимулює меланоцити (клітини шкіри, що виробляють меланін), і вони, захищаючись, починають працювати у посиленому режимі.

Інші фактори ризику – це спадковість, механічні пошкодження шкіри (шрами, сліди від пілінгу, фурункулів, опіків), гормональні зміни в організмі (їх може спричиняти вагітність, клімакс, медикаменти, ендокринні захворювання), тривалий або безконтрольний прийом деяких ліків. Причиною появи пігментних плям часто стають і проблеми в роботі внутрішніх органів – печінки, жовчного міхура, нирок. Ще один фактор ризику – вік: разом із природним старінням організму та «накопиченням» хронічних недуг кількість недоліків шкіри зазвичай зростає.

Крім того, спровокувати появу пігментних плям здатні сильний стрес, неякісна косметика та дефіцит в організмі деяких вітамінів і мікроелементів.

Боротьба з пігментними плямами – це складний і тривалий процес, що потребує звернення до фахівця (дерматолога чи косметолога). Для вибору терапії вам також може знадобитися консультація терапевта, гастроентеролога чи ендокринолога, додаткові аналізи та обстеження.

До речі, боротьбу з неестетичними «мітками» краще вести не зараз, а в холодну пору року, коли вплив ультрафіолету на шкіру мінімальний.

Щоб зменшити ризик появи пігментних плям, бережіть шкіру від сонця, використовуйте сонцезахисні креми та якісну косметику. Важливо також забезпечувати достатнє зволоження і живлення шкіри обличчя й тіла і пити більше води.

Народні рецепти
  • Свіжий огірок дрібно натріть і у вигляді кашки нанесіть на очищену шкіру на 20 хв. Підсохлу масу не змивайте, а акуратно видаліть вологим ватним диском.
    Для помітного ефекту маску треба робити 2-3 рази на тиждень, курс – 10-12 процедур. Повторюйте курс кілька разів на рік.
  • Змішайте в рівних пропорціях сік лимона з медом і нанесіть на очищене обличчя (за потреби – й зону декольте) на 20 хв. Змийте прохолодною водою. При регулярному застосуванні ця маска не тільки освітлює пігментацію, а й добре живить шкіру.
  • Дрібно наріжте пучечок петрушки, залийте 1 скл. окропу і настоюйте 2 год. Потім заморозьте у формі для льоду і протирайте шкіру крижаними кубиками вранці та ввечері.
  • Розімніть вручну чи пропустіть через блендер кілька ягід свіжої полуниці й нанесіть на проблемні ділянки шкіри на 30 хв., потім змийте теплою водою. Повторюйте процедуру двічі на тиждень.

«Погляд часу» №28- 09.07.2020

Читайте також: Освітлюємо пігментні плями на руках

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *