Правило «світлофора»

Виховання в атмосфері тотального контролю так само як і в умовах вседозволеності може негативно вплинути на психіку дитини, її поведінку, звички й життєві установки в майбутньому. Важливо побудувати взаємодію з дитиною так, щоб вона відчувала свою індивідуальність і вчилась самостійності. Але разом із цим усвідомлювала необхідність слухатися батьків заради власної безпеки та добробуту. Для досягнення такої рівноваги психологи радять використовувати правило «світлофора».

Правило «світлофора» у вихованні дітей

Розподіліть сфери відповідальності між вами та дитиною на 3 умовні зони: зелену, жовту, червону. Для зручності намалюйте їх. Візуалізація допоможе пояснити дитині, яку саме модель взаємодії ви їй пропонуєте.

Зелений сектор – зона відповідальності дитини. Пропишіть в її межах правила, ситуації та обставини, коли дитина може приймати самостійні рішення.

Наприклад: коли читати книгу, коли телефонувати батькам, в які ігри гратися, що одягати, в якій послідовності виконувати домашнє завдання, яку кількість їжі споживати, як організувати простір у своїй кімнаті.

Жовтий сектор – це правила, які можуть змінюватися для дитини, залежно від ситуації, або рішення, щодо яких дитина має порадитись із батьками.

Наприклад: на що витрачати кишенькові гроші, що їсти, які додаткові заняття або гуртки відвідувати, скільки часу проводити за телевізором або гаджетами, як проводити дозвілля, розпорядок дня.

Червоний сектор – вирішують тільки батьки. У цьому секторі зібрані правила, що безпосередньо стосуються безпеки дитини та її здоров’я.

Наприклад: не спілкуватися з незнайомцями та не відчиняти їм двері, не приймати запрошення від друзів піти в гості без відома батьків, не приймати пігулки без дозволу батьків, не втікати від батьків і т. д.

Якщо червоного більше – можливо, у вас занадто багато заборон. Якщо багато жовтого – можливо, ваші правила занадто умовні. Тоді добре б їх чіткіше формулювати. Щодо правил у червоному секторі – для дитини вони мають бути непорушними та такими, в яких би дитина ніколи не сумнівалася. Спробуйте пояснити, якими можуть бути наслідки недотримання цих вимог.

«Уют » №5-2.02.2023

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *