Претенденти на спадщину

Якщо в людини немає близьких родичів, чи буде, у разі її смерті, сповіщена про це далека рідня? Чи розшукуватиме її хтось?

Оформлення спадщини

Для заведення нотаріальної справи недостатньо факту смерті, оскільки зацікавлена особа має звернутися до нотаріуса з відповідною заявою. Лише після цього розпочинається нотаріальне провадження. Повідомляється лише те коло спадкоємців, яке йому відоме (прізвище, рік народження, адреса проживання, засоби зв’язку).

Нотаріус не наділений повноваженнями для розшуку потенційних спадкоємців, а відтак не вживає заходів для розшуку таких.

При цьому слід звернути увагу на положення ст. 1277 Цивільного кодексу України, яка визначає, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно – за його місцезнаходженням, зобов’язаний подати до суду заяву про визнання спадщини від померлого.

Крім того, у разі, якщо на об’єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно  переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно.

Претендувати на визнання спадщини від померлого можуть також кредитори спадкодавця, а якщо до складу спадщини входять земельні ділянки сільськогосподарського призначення – власники чи користувачі суміжних земельних ділянок. Заява про визнання спадщини від померлого подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Якщо цей далекий родич дізнається через рік про смерть людини, на спадщину якої він міг би претендувати, але майно вже знаходиться у власності громади, чи зможе він її собі повернути, відсудити?

Так, може. У першу чергу такому спадкоємцю треба підтвердити родинні стосунки зі спадкодавцем, обґрунтувати поважність пропуску строку на прийняття спадщини, та у разі відмови нотаріуса у вчиненні нотаріальних дій звернутися до суду з цивільним позовом.

 «Погляд часу» №32-06.08.2020

Читайте також: Хто має право не платити податок на спадщину

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *