При килі диска біль віддає у ногу чи руку

Біль у спині, мабуть, один із симптомів, на які ми найчастіше скаржимося.
Для профілактики кил слід виконувати вправи на розтягнення хребта.
Біль у спині має багато причин: може бути зумовлений патологією хребта та інших органів. Одна з причин такого болю – кила міжхребцевого диска. До речі, кила і грижа – це те саме, різниця лише у тому, що кила – україномовний термін. Чому виникають кили міжхребцевих дисків, як вони проявляються та якого лікування потребують?
Що таке кила диска і чому вона виникає?
Кила міжхребцевого диска – це одна з ознак дегенеративних змін хребта. Хребет складається з хребців, між якими є диски, м’язів та зв’язок. Міжхребцевий диск виконує роль амортизатора (тобто завдяки дискам хребет може згинатися, повертатися). Міжхребцевий диск складається з пульпозного ядра, яке оточене фіброзним кільцем – щільною сполучною тканиною. Завдяки диску ми легко ходимо, стрибаємо, не травмуючи хребет. Що таке кила? Це – випинання фіброзного кільця за межі анатомічної норми аж до повного його розриву з переміщенням пульпозного ядра від центру у бік випинання і випадання його вмісту у спинномозковий канал через розрив у фіброзному кільці. У результаті здавлюється спинний мозок, людина відчуває біль, може порушуватися робота внутрішніх органів. Хоча кила може утворюватися у будь-якому з міжхребетних дисків, частіше вона буває у поперековому та шийному відділах хребта.
Біль у спині може бути симптомом багатьох захворювань.
Як зрозуміти, що причина цього болю – кила?
Справжню причину болю зможе визначити лікар. Але запідозрити наявність кили можна. Як правило, кила диска проявляється не тільки болем у хребті, біль віддає у ногу чи руку.
Відчувши біль у спині, ми намагаємося обмежити рухи, навіть вкладаємося у ліжко.
Чи при килі потрібно дотримуватися постільного режиму?
Не обов’язково. При болях у спині краще не лежати, а рухатися. Однак не потрібно працювати чи виконувати фізичні вправи, перемагаючи біль. Якщо болить спина, можна прийняти нестероїдний протизапальний засіб. Проте якщо біль не минає протягом трьох-чотирьох днів, обов’язково зверніться до лікаря.
Кили хребта можуть розсмоктуватися?
Таке можливо. Коли грижа тільки-но утворилася, вона наповнена рідиною. З часом така кила може втрачати вологу і зменшуватися у розмірах. Це природний процес. Тому деякі кили не потребують лікування. Взагалі доки кила не тисне на нервовий корінець і не виникає його запалення, людина не відчуває жодного дискомфорту.
Коли кили міжхребцевих дисків потребують хірургічного лікування?
Деколи больовий синдром у спині і нозі супроводжується розладами сечовипускання чи слабкістю у ступні. Тоді потрібна магнітно-резонансна томографія, й у таких випадках можливе видалення кили хірургічним методом. В інших випадках, якщо кила диска супроводжується лише больовим синдромом, оперативні втручання не призначають. Такі кили лікують медикаментозно. Проте якщо протягом чотирьох місяців лікування результату не дає, то розглядається можливість оперативного лікування.
Кили диска виникають лише у людей старшого віку?
Не завжди. Взагалі остеохондроз, кили диска – це розплата людей за прямоходіння. У тварин такі захворювання не виникають. Кили міжхребцевих дисків найчастіше виникають у людей, які виконують важку фізичну роботу або ж мають сидячу роботу (програмісти, швачки, бухгалтери, водії). Для профілактики кил слід виконувати вправи на розтягнення хребта, займатися плаванням, аеробікою, пілатесом, йогою. Якщо ви офісний працівник, забезпечте собі комфортне робоче місце, щогодини вставайте зі стільця, пройдіться, виконайте елементарні вправи.