Причини і симптоми високого тиску в чоловіків

«УЮТ» №18-2019
Підвищений артеріальний тиск частіше зустрічається в чоловіків, ніж у жінок. Поява даного стану залежить і від віку людини. Причини високого тиску в чоловіків 30-50 років можуть бути різними. Переважно це нездоровий спосіб життя: надлишок солі в раціоні, ожиріння, відсутність фізичної активності. Перевищення норм АТ небезпечне для здоров’я і може призвести до серцевих захворювань та інсульту. Основою лікування є зміна способу життя, у запущених випадках застосовуються препарати від гіпертонії.
Норми тиску в чоловіків різного віку
Норма артеріального тиску в чоловіків залежить від віку та інших факторів. Нормальні значення АТ бувають різними в підлітків, дорослих і літніх людей. Винятком із прийнятої норми є люди з діабетом і захворюваннями нирок.
Чим старший чоловік, тим вищими можуть бути значення його АТ. Якщо необхідно знизити його до безпечного рівня, слід враховувати вік пацієнта, стан здоров’я та його фізичну активність.
Норми АТ у чоловіків залежно від віку:
Вік чоловіка (років)/Систолічний артеріальний тиск (мм рт. ст.)/Діастолічний артеріальний тиск (мм рт. ст.)
- 16-20 років – <120/<80
- 20-30 – 120-125/80
- 30-40 – 125-130/80-85
- 40-50 – 130-135/80-85
- 50-60 – 135-140/85
- старше 70 – 140/80
Під час проведених досліджень була виявлена пряма кореляція між значеннями АТ і розвитком хронічної хвороби нирок. Захист від подальшого прогресування захворювання нирок вимагає суворого контролю гіпертонії (<140/90 мм рт. ст.).
Люди з сидячим способом життя мають більший ризик розвитку гіпертонії. Регулярні фізичні вправи (ходьба, біг підтюпцем, плавання) підвищують працездатність серцевого м’яза й покращують еластичність кровоносних судин, що впливає на зниження артеріального тиску. Не всі види спорту вказані для людей із гіпертонією. Силові види спорту (підняття важких предметів) викликають короткочасне, швидке підвищення артеріального тиску, яке ще більше напружує серце й посилює розлад.
Споживання солі також призводить до підвищення артеріального тиску. Натрій викликає затримку великої кількості води в організмі, що призводить до збільшення об’єму крові й розвитку гіпертонії.
Збільшення маси тіла пов’язане зі збільшенням активності симпатичної нервової системи, з прискоренням серцевого ритму. Тому при ожирінні об’єм циркулюючої крові також збільшується.
Ще однією причиною високого АТ у чоловіків є алкоголь. На кожні додаткові 10 г алкоголю понад 30 г в день кров’яний тиск збільшується приблизно на 1-2 мм рт. ст.
Нікотин викликає тимчасове підвищення артеріального тиску під час куріння.
Стрес активує нервову систему, яка відповідає за мобілізацію організму для вирішення складних ситуацій. Унаслідок збільшується частота серцевих скорочень, виникає вазоконстрикція й підвищується кров’яний тиск.
Ознаки гіпертонії в чоловіків: головні болі, особливо вранці, у потиличній області; труднощі в концентрації уваги, гіперактивність; прискорене серцебиття; тимчасова еритема обличчя, шиї, грудей; надмірне потовиділення.
На більш пізніх стадіях захворювання з’являються симптоми: біль у грудях; легка втома, задишка; дзвін у вухах, запаморочення; головні болі з нудотою і блювотою; порушення зору; симптоми ниркової недостатності.
Ознаки гіпертонічної кризи включають сильне запаморочення й головні болі, раптове погіршення зору, прискорене серцебиття.