Прикмети вишивання: що вишивати на картинах та рушниках

Прикмети вишивання, що вишивати на картинах та рушниках
Прикмети вишивання: що вишивати на картинах та рушниках

«УЮТ» №16-2019

Кожна сфера має свої повір’я, які складав народ, опираючись на спостереження та досвід. Вишивання також має свої прикмети.

Вишиті картини допомагають здійснювати мрії. Хочете здійснити задумане – вишивайте картину з конкретним сюжетом.

Пейзаж – символ успіху і сприятливих можливостей, вишите дерево – довголіття. Вишити пейзаж – означає знайти внутрішню гармонію та сприятливі можливості для вирішення проблем.

Мак – символ кохання та здійснення бажань.

Вишитий кінь приносить сприятливі зміни в житті. Це символ перемоги і влади, прикмета кар’єрного зростання.

Парна вишивка тварин або птахів сприяє зустрічі зі своєю половинкою, а також сімейному благополуччю.

Птахи є символом вічності, безсмертної душі, вони поєднують землю й небо. Парні птахи в народному мистецтві уособлюють кохання, щастя, чим і пояснюється їх розміщення на весільних рушниках, які відігравали значну роль у весільних обрядах.

Характерною ознакою весільного рушника є птахи, розміщені одне до одного голівками, що символізує вірне кохання. Вони або тримають у дзьобиках ягідку калини (символ жіночності та кохання), або сидять при основі дерева, що символізує народження нової сім’ї.

Відмовляючи хлопцю, дівчина віддавала сватам рушник із птахами, які дивляться в різні боки. На весільних рушниках крила птахів завжди вишивали опущеними, що символізувало готовність бути вірним одне одному.

На родинних рушниках, де вишите розлоге Дерево життя з присутнім філософським розумінням минулого, сучасного й майбутнього, птахів вишивали фантастичними. Розташовували їх при корені, середині стовбура й вітті з обох боків дерева. Це свідчило про міцність та незнищенність роду. Соловей і зозуля полюбляють дівочі рушники. Цих пташок найчастіше вишивають на гілці калини, що символізує продовження роду.

Пави – птахи сімейного щастя. Цей орнамент завжди зображується в парі. Пава – жар-птиця, що несе в собі сонячну енергію розвитку, благословляючи молодят. Розсідаючись на весільних рушниках, ці птахи здебільшого мають над собою Боже благословення – вінець чи вінок. Недаремно ж дівчата Полтавщини у весільний вінок вплітали павичеве пір’я.

Голуб та голубка символізують любов, вірність і сім’ю. Голуб також був символом світу, а в християнстві позначає Святого Духа. Голуби з піднятими крилами символізують трагічне кохання.

Півень – це символ щастя, чоловічого здоров’я й багатства. Вишиваючи молодим рушники із зображенням півня, матері бажали молодій парі здоров’я, працьовитості та процвітання.

Ластівка – вірна супутниця людської оселі. Ця пташечка завжди несе добру звістку. Саме вона турбується, щоб людина не пропустила благословенної пори для створення сім’ї та зміцнення господарства.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.