Про досвід вакцинації пацієнтів від Covid-19

Розповідає сімейна лікарка

Про досвід вакцинації пацієнтів від Covid-19

Половина українців боїться побічних ефектів вакцинації проти Covid-19 і ще 43,5 % сумніваються у безпечності через те, що вакцини розроблені «надто швидко». Те, що нас лякає і те, що нас вбиває – це зовсім різні речі. Вбиває нас коронавірус, а боїмося ми гіпотетичних тромбозів та решти уявних або недоведених наслідків.

Найпоширеніші страхи та міфи щодо вакцинації проти Covid-19 будемо розвінчувати разом із людиною, що робить по 50-100 вакцинацій на день – Оксаною Рудь, експерткою мобільної бригади вакцинації, сімейною лікаркою центру надання первинної медичної допомоги.

Якість та безпечність

– Багато страхів пов’язано з виробником вакцини (мова йде про AstraZeneca (Covishield), виробництва Індії).

Я пояснюю людям, що основні етапи досліджень пройдені і вакцина визнана безпечною. Вона рекомендована Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), Європейським агентством із лікарських засобів (ЕМА) і застосовується у багатьох країнах світу з високими стандартами до безпеки медичних препаратів, – говорить пані Оксана. – Після вакцинації бувають підвищення температури, біль у місці ін’єкції, що є нормальною реакцією на вакцину, а не свідченням її поганої якості.

До переліку доступних в Україні вакцин від Covid-19 до Ковішилду (Covishield) додалися вакцина Pfizer-BioNTech та Sinovac Biotech. Як і Covishield, вакцина Pfizer рекомендована ВООЗ до використання у надзвичайних ситуаціях і входить до міжнародної програми COVAX – ініціативу світової солідарності щодо глобального доступу до вакцин проти Covid-19. Вакцина Sinovac пройшла реєстрацію в Україні. Вона також використовується у Бразилії, Туреччині, Китаї, Малайзії, Таїланді та інших країнах.

Так, вакцини проти Covid-19 розробляються дуже швидко, але вони зможуть отримати необхідні дозволи регуляторних органів тільки тоді, якщо вони відповідають суворим стандартам безпеки та ефективності.

Страхи наслідків вакцинації

– Під час щеплення вас попередять, що після нього може піднятися температура, з’явитися загальна слабкість, біль у місці ін’єкції, головний біль та загальне нездужання. Рекомендую не терпіти, а прийняти жарознижуючі препарати в разі температури вище 38 °С, – говорить Оксана Рудь. – Одразу після вакцинації ми ще спостерігаємо пацієнта 30 хв. Це для того, щоб у разі виникнення алергічної реакції, так званого анафілактичного шоку, вчасно надати допомогу. Ці симптоми розпізнає будь-який медик: падає тиск, людині стає погано, підвищується пітливість, може бути набряк губ, пацієнту стає важко дихати.

Усі описані симптоми після вакцинації є допустимими і проходять за кілька днів. Щодо ризику виникнення тромбозу (мова іде про додаткові дослідження вакцини AstraZeneca), то згідно з наявними даними така вірогідність – 4 випадки на 1 млн вакцинацій (0,0004 %). Вона не частіша, ніж серед людей загалом. Це означає, що тромбоз час від часу діагностують у людей, особливо похилого віку, незалежно від того, вакцинувалися вони до того чи ні.

Наприклад, ризик виникнення тромбозу від прийому оральних контрацептивів у жінок – 500-1200 випадків на мільйон (0,05 до 0,12 %), ризик тромбозу від паління 1763 випадки на мільйон (0,18 %), ризик виникнення тромбозу через Covid-19 – 165 тис. випадків на мільйон (16,5 %).

Чи потрібно особливо готуватися до вакцинації?

– Гостра фаза будь-якого захворювання чи загострення хронічного захворювання є протипоказанням до щеплення. Ніяких додаткових аналізів не потрібно. За інструкцією ми можемо робити будь-яке щеплення при температурі до 38 °С. Проте при температурі я раджу трохи почекати, бо це може бути дебют коронавірусної хвороби.

Буває, люди панікують через вакцинацію, інколи трапляються напади тривоги: головні життєві показники в нормі, проте вони відчувають задишку, їм то спекотно, то холодно. Я питаю, чи було таке раніше, як часто, чи відчувають такі симптоми вночі. Ми, лікарі, можемо відрізнити панічну атаку від іншого захворювання.

Вакцинуватися потрібно обов’язково. Пандемія просто так не пройде. Кожен має зробити свій посильний вклад у формування колективного імунітету. Якщо ви ще не записалися на вакцинацію – зробіть це: через додаток «Дія», у свого сімейного лікаря або гарячу лінію МОЗ: 0-800-60-20-19. Запишіть на вакцинацію ваших літніх родичів.

«Погляд часу» №22-27.05.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *