Про процедуру узаконення самобуду

Оформлення документів на самочинне будівництво – поширена проблема серед українців. За підрахунками фахівців, в Україні близько 1,5 млн неузаконених об’єктів.

Узаконення самобуду

Багато хто помилково припускає, що на зведення прибудов, гаражів або флігелів не потрібна додаткова документація. Однак це не так.

За порушення норм закону передбачений штраф, а згідно зі ст. 376 Цивільного кодексу, власник самобуду не має прав на таке житло.

Що таке самочинне будівництво?

Нерухомість вважається незаконно збудованою:

  • якщо будинок будується або зведено, на який не передбачена для цієї мети земельна ділянка;
  • якщо нерухомість побудована без оформлення проєкту та дозвільної документації;
  • якщо будову зведено з грубими порушеннями будівельних норм і правил.
Як узаконити самочинне будівництво?

Є кілька варіантів легалізації.

  1. Через суд. При цьому судове рішення про визнання права на самовільну споруду не надає власнику права на користування і розпорядження об’єктом без введення в експлуатацію в установленому законом порядку.
  2. Легалізація через органи державної влади. Для узаконення самовільної забудови можна подати до районної адміністрації заяву і пакет документів на будівництво (оригінали та копії техпаспорта; декларація про готовність об’єкта до експлуатації, зареєстрована Державною архітектурно-будівельною інспекцією, державний акт про право власності на земельну ділянку, рішення місцевої ради про присвоєння адреси).
  3. Для житлових будинків, побудованих до 1992 року, існує спрощена процедура легалізації. До цього часу в країні не було вимоги обов’язкового введення в експлуатацію приватних будинків. Зараз для узаконення такої будови потрібно провести технічну інвентаризацію, отримати техпаспорт і рішення про присвоєння адреси. Після цього потрібно звернутися до Державної реєстраційної служби для реєстрації права власності.
Будівельна амністія

Є окрема процедура для оформлення будинків, прибудов, гаражів, дачних і садових будівель площею менше 300 м², зведених у 1992-2015 рр. Це так звана будівельна амністія, яка дозволяє легалізувати самобуд за спрощеною схемою. Для оформлення будівель, що потрапляють під будівельну амністію, необхідні: техпаспорт (його можна оформити в сертифікованому відомстві технічної інвентаризації), документ про право на землю, на якій розташований самобуд.

 «Погляд часу» №34-19.08.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *