Про спадщину
Після смерті батька у спадок залишився дім та земельна ділянка. Заповіту не було. Нас, спадкоємців, двоє – я і брат. Але всі документи, що посвідчують право власності, свідоцтво про смерть брат забрав собі.
Чи можу я без наявності цих документів подати заяву про прийняття спадщини?

Спадкова справа заводиться як державним нотаріусом, так і приватним, за місцем відкриття спадщини (останнє місце проживання спадкодавця) на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) заяви про прийняття спадщини. При цьому відсутність документів, які підтверджують факт смерті, не може бути виключною підставою для відмови у вчиненні нотаріальної дії.
Заява про прийняття спадщини подається в 6-місячний строк із часу відкриття спадщини, який рахується з дня смерті особи чи дня, з якого вона оголошена померлою.
Помер мій чоловік, маю повнолітню доньку. Кому краще прийняти спадщину на пай – мені чи їй?
За відсутності заповіту спадкоємцями першої черги є ви та донька. Тобто, в рівних частках маєте успадкувати все те, що належало вашому чоловіку та її батьку на момент смерті. Упродовж 6 місяців із дня відкриття спадщини маєте звернутися до нотаріальної контори (державної чи приватної), що розташована у вашому територіальному окрузі, із заявою про відкриття спадщини. Заяви подаєте і ви, і донька. Потім, упродовж цього терміну, або й навіть у день подання заяви, хтось із вас може відмовитися від спадщини на користь іншої. Кому краще це зробити – вирішувати вам.
У будь-якому випадку розмір податку, який треба буде сплатити, від того не залежить. Але якщо ви відмовитеся на користь доньки, тоді всіма питаннями, пов’язаними в подальшому з оформленням прав, відчуження, продажу, здачі в оренду землі тощо займатиметься вона. Коли в тому зацікавлена донька, то, звісно, можете відмовлятися на її користь.
«Погляд часу» №7- 11.02.2021