Пульсоксиметр при коронавірусу

Кількість хворих на коронавірус в Україні щодня збільшується. Тому ми продовжуємо друкувати матеріали на цю гарячу тему. І розповідати будемо про пульсоксиметр.

У деяких країнах органи охорони здоров’я радять у разі позитивного тесту на СOVID-19 вважати одним із параметрів, що визначають необхідність госпіталізації, показники пульсоксиметрії, нижчі за 93 %. Що ж це за прилад і як він допомагає при коронавірусу?

Як працює пульсоксиметр

Пульсоксиметр – це пристрій, що визначає рівень насичення крові киснем. При пневмонії цей показник може дуже впасти. Оскільки коронавірус часто спричиняє запалення легенів, використання приладу допоможе визначити ступінь важкості хвороби.

Як працює пульсоксиметр

Цей пристрій дуже простий у використанні. Пульсоксиметр схожий на прищіпку, яку одягають на палець і яка за 10-20 сек. показує рівень кисню і пульс. Потрібно тільки виконати такі умови: перебувати у спокійному стані, сидіти, вимірювати 3-4 хв. (ранні показники бувають нестійкими).

Основний параметр, який визначають за допомогою пульсоксиметра, – це насичення крові киснем. До складу червоних кров’яних клітин (еритроцитів) входить білок гемоглобін, який переносить кисень. Кількість гемоглобіну з киснем у венах і артеріях різна (в артеріях більша), саме тому артеріальна кров яскравіша, а венозна темніша.

Пульсоксиметр, грубо кажучи, визначає саме яскравість крові й дає змогу визначити, скільки гемоглобіну в артеріальній крові пов’язано з киснем. Цей показник визначається у відсотках і називається насиченням крові (а точніше гемоглобіну) киснем. Якщо пульсоксиметр показує 96 %, то це означає, що 96 % гемоглобіну переносить кисень, а 4 % ні.

Рівень насичення крові киснем є одним з основних показників, за яким визначають, чи треба давати пацієнтові кисень через маску, чи йому потрібна штучна вентиляція легенів.

У разі важкої пневмонії в легенях порушується перехід кисню з повітря у кров. У здорової людини рівень насичення крові киснем становить 95 % і вище. Це свідчить про те, що тканини організму не страждають від браку кисню й легені доволі ефективно «передають» його у кров. Однак у людей із хронічними захворюваннями легенів бувають низькі показники (наприклад, 88 %), хоча організм людини адаптований до такої ситуації.

«Погляд часу» №43-22.10.2020

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *