Раймонд Паулс: «Радий, що можу ще виступати»
Відомому композитору в 2021 році виповнилося 85 років

Його шлягери і зараз називають золотими. Навряд чи знайдеться людина, яка хоча б раз у житті не чула пісні «Миллион алых роз», «Старинные часы», «Еще не вечер».
Раймонд Паулс народився 12 січня 1936 р. у Ризі, у сім’ї склодува і вишивальниці перлами. Його батько був музикантом-аматором: у самодіяльному оркестрі «Міхаво» грав на ударних інструментах. Сам Раймонд починав вчитися грати на скрипці ще в дитячому садку, після того, як на його батьків сильне враження справила книга про Нікколо Паганіні. Але на початку сорокових років, коли 10-річний Паулс продовжував навчання в музичній школі при Латвійській державній консерваторії, він, завдяки талановитому педагогу Ользі Борівській, відчув смак до гри на фортепіано.
Потім у музичній школі Раймонд захопився джазом, а його улюбленим композитором став Джордж Гершвін. Джаз Паулс не покинув навіть під час навчання в Латвійській консерваторії, в яку він вступив у 1953 р. на виконавський факультет. Одночасно майбутній композитор підробляв концертмейстером у музичній школі. Джазові танцювальні вечори дали молодому музиканту безцінну практику гри по пам’яті. Але врешті-решт, Паулсу стало зовсім непросто навчатися в консерваторії – у його житті з’явився Ризький естрадний оркестр, крім того, він почав працювати з театрами, написав навіть балет «Кубинські мелодії».
У 1968 р. відбулася прем’єра першої авторської програми Паулса. Зараз для слухачів його ім’я нерозривно пов’язане зі співачкою Аллою Пугачовою та поетом Іллею Резніком. Таким тандемом вони створили не один хіт. Щоправда, всього цього могло і не бути – через норовливий характер Примадонни.

«Алла постійно лаяла мої пісні і відмовлялася їх виконувати! – згадує Паулс. – «Маэстро» Резнік на прохання Алли переробляв вісім разів! А побачивши «Миллион алых роз», Пугачова сказала: «Я це співати не буду! Що ви мені підсовуєте?».
Паулс ніколи не поступався Пугачовій у жорсткості характеру. Наприклад, коли співачка вийшла заміж за Кіркорова, Раймонд не став радіти і в обличчя їй заявив, що цей шлюб приречений. Так воно і вийшло.
Сам Паулс живе зі своєю дружиною Світланою Єпіфановою з 1961 р. Коли він із нею зустрівся, працював у джаз-банді і частенько вживав спиртне. Зловживання горілки так далеко завело музиканта, що довелося лягти до лікарні. Про ті часи він згадує з жахом.
«Через пияцтво я трохи все не втратив, – розповідав композитор. – У молодості підробляв музикантом на весіллях, танцях, у ресторанах. Там мене хвалили, а заодно пригощали. Так втягнувся, що моє захоплення алкоголем прийняло небезпечну форму. Мої друзі постійно говорили мені, щоб я йшов лікуватися, тому що попереду буде прірва. Світлана наполягла, щоб я ліг до лікарні. Адже я міг втратити не тільки любов, а й життя».
Рішення покинути пити закріпило одруження, а також народження дочки Анети.
Складний момент у житті самого Раймонда був, коли в 1990-х роках він пішов у політику, займав пост Міністра культури, і його амбіції дійшли до такої міри, що композитор виставив свою кандидатуру на президентських виборах. Тоді-то, у 1999 р., вилізла історія з алкоголізмом. І чутки про те, що у них з Пугачовою нібито є позашлюбні діти. Усе це мало не довело Паулса до інфаркту, і, порадившись із дружиною, він зняв свою кандидатуру.
2020 рік видався для нього дуже складним: «Краще про нього і не згадувати, звичайно. У мене стільки концертів скасувалося! І це відчуття жахливе, коли доводиться все-таки цуратися людей.
Понад півстоліття я спокійно завжди заходив до будівлі Латвійського радіо, з яким пов’язане все моє творче життя! І ось тепер – тільки в масці, без неї навіть мене туди не пускають», – нарікає композитор.
Однак він радий тому, що, незважаючи на вік, ще може грати.
«Можу сам зайти на сцену і піти з неї без сторонньої допомоги, – з гумором говорить Паулс. – Було багато записів у студії, студійних концертів і по Латвії я все ж зміг поїздити зі своїми новими програмами. У залі «Дзінтарі» були мої концерти – у липні, хоча зал через обмеження і був заповнений лише на третину».

Усі ювілейні концерти Маестро через надзвичайну ситуацію скасовані. Але з нагоди 85-річчя Раймонда Паулса рівно 85 год. поспіль на одному з каналів латвійського телебачення звучали мелодії Маестро, що переривалися лише поздоровленнями від знайомих і шанувальників.
«Погляд часу» №10-4.03.2021