Розмір прожиткового мінімуму розраховуватимуть по-новому
У Міністерстві соціальної політики розповіли, як тепер розраховуватимуть розмір прожиткового мінімуму.

За словами Марини Лазебної, щоб підняти прожитковий мінімум до рівня реальних потреб українців, від нього потрібно відв’язати визначення розмірів штрафів та різних виплат.
– Ми аналізували 180 законодавчих актів, які мають прив’язку до прожиткового мінімуму, і дивилися, на що її можна замінити. І ми виявили цю конструкцію. Вирішили залишити цю прив’язку у формуванні основних нарахувань, які визначаються Конституцією: лише пенсія, лише мінімальна зарплата. І прожитковий мінімум для людини має бути реальним. Сума має бути вищою. А решту прив’язуємо до базових виплат, щоб у людини не було теж жодних втрат, – розповіла міністр.
Прожитковий мінімум у 2022 році
До проєкту держбюджету зараз закладено сумарне за рік підвищення прожиткового мінімуму лише на 203 грн.
Яким буде прожитковий мінімум?
Для працездатних осіб прожитковий мінімум планується встановити на такому рівні:
з 1 січня – 2481 грн. Підвищення цієї дати не буде, такий прожитковий мінімум встановлюється з 1 грудня 2021 року;
з 1 липня – 2600 грн. Підвищення становитиме 119 грн;
з 1 грудня – 2684 грн. Це зростання ще на 84 грн.
Мінімальна зарплата зросте на 200 гривень
Мінімальну зарплату у 2022 році, до речі, теж мають намір підняти лише на 200 грн.
У документі передбачено мінімальну зарплату на 1 січня у розмірі 6500 грн; із 1 жовтня – 6700 грн. Слід зазначити, що її в Україні підвищують не так істотно, як у розвинених державах. А все тому, що зростання мінімалки може спровокувати гіперінфляцію.
Також Міністр соціальної політики Марина Лазебна розповіла, що в Україні в 2022 році заплановано 12 етапів підвищення пенсій для різних категорій.
Перерахунки та індексація
Вона зазначила, що у січні буде зроблено перерахунки для ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС з інвалідністю.
Крім того, триватиме підвищення пенсій для 65-річних громадян у зв’язку зі зростанням мінімальної зарплати.
Також наступного року жінкам, які народилися 1962 року, почнуть нараховуватись пенсії після досягнення ними нового пенсійного віку. Для цієї категорії ввели підвищуючий коефіцієнт 9 %.
Із 1 березня буде проведено індексацію пенсій, а у жовтні планується вийти на нову мінімальну пенсійну гарантію. Пенсіонери віком від 70 років, які мають стаж 35 років (чоловіки) або 30 (жінки), отримуватимуть не менше 3000 грн.
«Ми розраховуємо, що на 1 січня 2022 року середній розмір пенсій в Україні буде 4000 грн», – сказала Міністр соціальної політики.
«Погляд часу» №45-04.11.2021