Розпізнай афериста

Протягом останніх кількох місяців в Україні знову почастішали випадки телефонного шахрайства – вішинг та смішинг.

Телефонні шахраї

У першому випадку банківські реквізити вимагають під час телефонного дзвінка, у другому – через sms-повідомлення, яке штовхає жертву зателефонувати зловмисникам.

Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Зазвичай, це дзвінок або повідомлення від нібито працівника банку. Мовляв, стався технічний збій, у результаті чого ви можете втратити свої заощадження (одна з чисельних вигадок в арсеналі шахраїв). Телефонний співрозмовник запевняє вас, що проблему можна вирішити прямо зараз, але для цього від вас вимагається повідомити ПІН-код, термін дії та номер банківської карти, а також код безпеки CVC (3 цифри на звороті картки).

Подібним чином днями шахраї намагалися «вишкребти» гроші у матері автора цієї статті, яка є клієнткою «Ощадбанку».

Повідомлення виглядало так: «Ваша картка заблокована з міркувань безпеки банку. За інформацією звертайтеся: 0800*** безкоштовно. OschadBank.ua». На щастя, все обійшлося (мама відразу набрала мене, видаливши згадане смс із телефону).

Як убезпечитися від телефонних шахраїв
  • Не передавати третім особам інформацію щодо вашого мобільного номера, яка може бути використана шахраями для отримання доступу до SIM-картки: кодове слово (пароль, якщо він був встановлений); PUK-код; серійний номер SIM-карти; SMS-коди, які надходять на номер.
  • «Прив’язати» свій телефонний номер до паспорта чи перейти на контракт. Це не дуже зручно, але закриє шахраям доступ до ваших рахунків.
  • У мобільному додатку «Мій Київстар» можно встановити заборону на перевипуск сім-картки.
  • У «Лайфселл» – через інформаційно-консультаційний центр за номером: 5433 або у центрі обслуговування абонентів вашого міста можна встановити «секретне слово», без якого будь-які дії з сім-карткою будуть заборонені.
  • Не повідомляти незнайомцям дані банківської картки: СVV-код; Пін-код; термін дії картки; одноразові коди, навіть надіслані вашим банком.
  • Перевіряти фішингові (фальшиві) сайти можна на сервісі Кіберполіції України STOP FRAUD, а також у Чорному переліку сайтів-шахраїв на ресурсі https://ema.com.ua.
    Сюди потрапляють фейкові сайти, виявлені фахівцями EMA, службою безпеки банків та пересічними користувачами.

Валерій Бойко

«УЮТ»  №38-17.09.2020

Читайте також: Як не стати жертвою телефонних шахраїв?

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *