Розсадна пора
Підготовка до висадки розсади у відкритий ґрунт.

Небажане сусідство
Городники, готуючи грядки під овочі, буквально викроюють будь-який клаптик землі, особливо, якщо ділянка маленька. Однак при цьому слід врахувати, що не варто розміщувати грядки з такими овочевими культурами, як перець, томати і баклажани, поруч із вишнями або черешнями. Справа в тому, що ці рослини родини пасльонових здатні завдати шкоди деревам, позаяк є носіями різних захворювань, у тому числі й вертицильозного в’янення (вілту), яке може призвести до загибелі дерева.
Сіянці-переростки приживаються довше
Розсада, правильно вирощена і загартована, повинна бути міцною, добре облистненою, з розвиненою мичкуватою кореневою системою, інтенсивного зеленого забарвлення. Але стан сіянців залежить не тільки від догляду за ними, а ще й від віку.
Оптимальний вік розсади для висадження у відкритий ґрунт такий: огірок – 21-25 днів; кабачок, патисон, гарбуз – 25-30; баклажан, перець – 45-50; томат – 55-60; капуста білокачанна рання – 60-65 днів, середньостигла і пізня – 35-40; капуста цвітна і броколі – 40-45 днів.
Якщо терміни вирощування більші, погіршується якість розсади, рослини болісно реагують на пересадку і значно довше приймаються у відкритому ґрунті.
Готуємо грядку під томати

Грядку для висадження розсади томатів готують заздалегідь, щоб земля могла прогрітися на значну глибину. Для цього вкривають поверхню ґрунту чорною поліетиленовою плівкою. Цей прийом дозволяє зменшити витрату води, підвищити на 5-6 °С температуру землі, знизити вологість повітря і заглушити бур’яни. Потім роблять ямки, ширина і глибина яких становить 30 см для високорослих томатів і 20 см – для інших сортів. У кожну ямку вносять 2 л банку суміші перегною з торфом, а також 1 скл. попелу. Потім вливають по 1 л гарячого розчину марганцівки.
До моменту висадження розсади середньодобова температура повітря повинна встановитися на рівні не нижче +12 °С. Перед садінням підготовлені ямки щедро поливають дуже теплою водою й у це рідке багновище висаджують розсаду.
Через те, що практично щороку бувають поворотні заморозки, для захисту розсади використовують поліетиленову плівку, закріплену на металевих дугах. Укриття теж готують заздалегідь, до висадження розсади.
Виняток із правил
При посіві насіння овочевих культур у відкритий ґрунт зазвичай рекомендується полити борозенки, розкласти насіння, присипати вологою землею і не поливати після посіву, щоб насіння не змило водою вглиб і не утворилася ґрунтова кірка після висихання землі.
Але це правило не поширюється на гранульоване насіння. У гранулах зазвичай міститься запас поживних речовин на перший час росту, а також препарати, які захищають молоді рослини від деяких хвороб. Але для того, щоб насінина змогла зруйнувати оболонку гранули, необхідний щедрий полив. Тобто, для цього злегка зволоженого верхнього шару ґрунту явно недостатньо.
Гранули потрібно розкласти на зволоженому дні борозенки або ямки, засипати землею, ще раз полити, після чого присипати тонким шаром перегною і накрити склом або плівкою до появи сходів.
«Погляд часу» №18-29.04.2021