Сценарій апокаліпсису: рівень моря може піднятися на 15 метрів

Сценарій апокаліпсису
Сценарій апокаліпсису: рівень моря може піднятися на 15 метрів

Дослідники з Рутгерского університету задалися питанням: що трапиться, якщо людство не змінить свої звички і кількість парникових газів продовжить рости. І прорахували один із глобальних наслідків – зростання рівня Світового океану. З початку століття середній рівень Світового океану зріс лише на шість сантиметрів, і це вже призвело до зростання повеней та ураганів.

Модель, розроблена в Рутгерскому університеті, прораховує зростання рівня Світового океану в залежності від викидів, що генеруються людством, аж до 2300 року. Позитивні прогнози свідчать, що ця величина буде в межах 80 см до 2100 і досягне 4,2 метра до 2300. Але навіть це вже досить ризикований сценарій для районів, розташованих нижче за відмітку 10 метрів над рівнем моря. У таких місцях проживає 11 відсотків населення земної кулі.

Однак останні звіти свідчать, що з контролем викидів у людей, як і раніше, проблеми – і тому на оптимістичний сценарій краще не орієнтуватися. Так, кліматичні підсумки від Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США доводять, що людство не наблизилося до поставлених цілей щодо запобігання глобального потепління. При цьому минулий рік став одним із найспекотніших в історії, а концентрація вуглекислого газу в атмосфері досягла рекордних показників за останні 800 тисяч років.

Починаючи з ХХ ст. промисловість все більше впливає на клімат. Особливо явно виражені ці зміни стали після в 1975 році, указують учені: вплив став прямим і постійним. На основі екстраполяції зібраних вимірювань деякі з дослідників зробили висновок, що при найекстремальнішому сценарію Світовий океан виявиться на 15 метрів вище менш ніж через три століття.

Точних цифр зміни рівня Світового океану фахівці не називають і кажуть, що вони сильно залежать від місця розташування й часових рамок. Чим далі по часовій шкалі, тим складніше прогнозувати. Але всі в команді згодні в тому, що після 2050 року ключовий внесок у цей процес надаватимуть парникові гази і, відповідно, діяльність людини, повідомляється на Science Daily.

Підвищення рівня моря загрожує економіці й інфраструктурі прибережних районів серйозною небезпекою. Глобально це вплине і на світову економіку.

За аналіз взаємозв’язків економічного зростання і змін клімату Вільям Нордхаус днями отримав Нобелівську премію з економіки. Є, утім, учені, які стверджують, що країни Європи понесуть менші втрати від збільшення викидів вуглекислого газу, ніж США і країни Азії.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *