Серце нило і билося, мов птах у клітці

Моя тітка, повна жінка у роках, останнім часом стала боятися їздити на дачу. Утома від далекої дороги в задушливому автобусі могла обернутися серцевим нападом. Серце щоразу нило і билося, наче птах у клітці. Чого боялися, то й сталося.
Пізно ввечері на автобусній зупинці тітці стало погано – перепрацювала на дачі. Нас врятувала абсолютно незнайома жінка, яка без зайвих слів і розпитувань стала розтирати тітці зап’ястя між першою і другою складочкою. І уявляєте – допомогло! Ми познайомилися, подружилися і отримали від неї багато корисних порад. Вони дуже прості. І чому ми до цього раніше не додумалися?!
Обмежте прийом їжі. Нехай її буде менше. Ви не зголоднієте, якщо будете харчуватися за принципом «заморили черв’ячка», тобто збили ознаки голоду. Так, їсти краще часто, але мало.
Посиденьки на лавці перед під’їздом замініть прогулянками навколо будинку. До речі, спілкування з твариною (наприклад, прогулянки з собакою) пом’якшує душу і добре діє на серце.
Навчіться обмежувати глибину дихання, дихайте тихенько, особливо важливо поверхнево дихати тим, у кого задишка, поганий сон, слабкість, пітливість. Для вироблення звички до легкого подиху є старовинний сільський спосіб, він дуже простий: перед сном лежачи на спині поставте на груди мішечок з теплою сіллю (не гарячою). Розслабтеся, дихайте тихо-тихо, наче ховаєтеся. Хвилин через 15-20 відчуєте, що на вас напала сонливість, очі злипаються. Зніміть мішечок і засніть. Привчіться це робити щодня.
Навчіться прощати ворогів, і вашій душі і серцю стане легше.
При серцевих болях покладіть руку на живіт, нижче пупка, трохи напружте м’язи живота так, щоб відсунути руку вперед. При цьому опуститься діафрагма і серцю стане легше. Не поспішайте знімати руку з живота, погладьте його, потім покладіть праву долоню під груди з лівої сторони. Прикрийте очі. Подумайте про своє серце із вдячністю. Помасажуйте це місце. Скажіть серцю ласкаві слова, попросіть працювати довго і не хворіти.
А. Перець