Сезон укусів

Сезон укусів
Сезон укусів

«Погляд часу» №21-2019

Перекис водню, сірники і нашатир – це швидка допомога при будь-якому укусу отруйних істот.

Як відрізнити вужа від гадюки?

Перша й основна риса сімейства вужів – світлі плями на голові, вони можуть бути жовтими, помаранчевими чи білими і розташовуються по обидва боки, тому їх ще називають «вухами».

вуж
вуж

Також у гадюки і вужа зовсім відрізняється форми голови. В отруйної змії вона гостра, майже трикутна, тоді як нешкідлива рептилія має череп округлої овальної форми, що нагадує яйце. Є різниця у розмірах – вужі набагато довші. Доросла особина може досягати у довжину півтора, а то й двох метрів, хоча у середньому розміри коливаються від 75 см до 1 м. В отруйних змій тіло набагато коротше, товще і щільніше – зазвичай не довше 50 см. Також у вужів округлі зіниці очей, а у гадюки – тонкі вертикальні палички.

Однак навіть якщо вам здається, що змія, яку ви зустріли, за всіма ознаками нешкідлива та неотруйна, краще не ризикувати і дати їй спокійно втекти.

Як поводити себе, вирушаючи на природу?

Перш за все, наведіть довідки про місце, куди прямуєте –дізнайтеся, чи зустрічалися там раніше отруйні змії. Особливу увагу приділіть одягу. Якщо плануєте пересуватися по високій траві, надіньте щільні штани чи джинси, а також взуття з товстою підошвою чи гумові чоботи. При прогулянках по лісу вибирайте протоптані стежки. Створюйте якомога більше шуму. Наприклад, візьміть паличку і стукайте нею перед собою – змія на великій відстані вловлює вібрацію землі. Вона постарається сховатися перш ніж ви наблизитися. Не лізьте в ущелини, не перевіряйте нори під корінням. Якщо берете з собою дітей, поясніть їм, як варто поводитися, що у жодному разі не можна наближатися до «вужика», намагатися помацати тварину. І навіть собаку краще взяти на повід, якщо є шанс зустрітися з отруйною особиною.

Перша допомога при укусу

Змії на людей не нападають, а лише захищаються, тому, якщо бачите змію, обійдіть її. Якщо укус стався, потрібно прийняти протиалергічний препарат і пити більше води. Отруту з укушеного місця відсмоктувати не можна, як і накладати джгут на поранену кінцівку. Чим швидше ви опинитеся у лікарні, тим простіше буде справитися з наслідками укусу.

Якщо вкусила змія, то потрібно промити перекисом, він окисляє будь-яку органіку. Якщо жалять перетинчастокрилі (оси, бджоли, джмелі тощо), то прикласти міні-компрес із нашатирю, аміак відмінно нейтралізує отрути цих комах.

Якщо вкусили павукоподібні, протягом хвилини-двох припекти місце укусу сірником, прикласти сірчану головку до місця ураження і підпалити її іншою. Отрута у більшій частині розкладається від високої температури, а травмовані опіком тканини і капіляри не дозволяють залишкам токсинів вільно потрапляти у кров.

Ці засоби природно не панацея, але принаймні при ранньому застосуванні у відсутності антидоту значно обмежують кількість отрути, полегшують наслідки і дають час на пошук більш кваліфікованої допомоги.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *