Що таке ейджизм і як він впливає на здоров’я?

Поняття «ейджизм» з’явилося півстоліття тому й означає дискримінацію за віком. Упередження щодо літніх людей існують і зараз, що не тільки порушує права людини, а й завдає шкоди здоров’ю.

Що таке ейджизм

Що важливіше – досвід чи вік?

Довгий час негативне ставлення до віку виховували з дитинства, і прикладом можуть послужити народні казки, у яких герої у віці – обов’язково немічні, злі чи просто дурні.

Немолоді люди позбавлені багатьох переваг, а головне, часто не можуть займатися професійною діяльністю і з користю використовувати можливості, які розвивали протягом багатьох років. Багато роботодавців ігнорують їх досвід, навички і знання. Дуже часто при влаштуванні на роботу, у першу чергу, запитують про вік і відмовляють, якщо той наближається до пенсійного.

Ситуація дивна: якщо роботодавця цікавлять результат і процвітання фірми, то чому відмовляють від місця людям, які мають освіту і досвід? А якщо роботодавець прагне зібрати в офісі «молодіжну тусовку», то при чому тут робота? Відповіді на ці питання, судячи з усього, у нас з’являться не скоро.

Літнім людям не вистачає поваги

Ейджизм пустив глибоке коріння в усіх сферах нашого життя. Наприклад, вважається нормальним, коли лікарі нагадують людині про вік, натякаючи, що хворіти в 60 років – це нормально. Таке ставлення знижує якість лікування. Те ж можна почути в перукарні чи спортзалі: навіщо у вашому віці модні стрижка, манікюр, плаття чи заняття у фітнес-центрі?

Багато хто звертається до людини у віці не по імені-по батькові, а «бабуся» або «дідусь». Таке ставлення програмує людину на відчуття власної непотрібності, вона починає відчувати глибоку депресію, перестає спілкуватися.

І розірвати це замкнуте коло поодинці дуже важко.

Починати потрібно з родини

Зараз у всьому світі до старіння починають ставитися по-іншому. Але головну боротьбу з ейджизмом потрібно починати з родини. Якщо діти і внуки будуть постійно бачити батьків, бабусь і дідусів сучасними і доглянутими, активними і зацікавленими не лише цінами на картоплю, їхнє ставлення буде змінюватися на краще. Та й вони самі потім будуть наслідувати цей приклад. Вік – не перешкода, щоб проводити більше часу серед людей, спілкуватися, не боятися осуду, знайомитися і знаходити для себе захоплення. Немає нічого поганого в тому, щоб відчувати себе молодим, використовуючи всі радощі, властиві молодості. Адже будь-яка людина, у будь-якому віці, має право відчувати себе щасливою, затребуваною і любимою.

Ейджизм заборонений законом

Багато роботодавців України часто негативно налаштовані до працівників пенсійного віку, навіть тоді, коли ті більш освічені і продуктивні, ніж молоді співробітники. Можливо, про це знають не всі, але це порушення українського законодавства: ст. 22 Кодексу законів про працю забороняє дискримінацію у сфері праці за будь-якою ознакою, зокрема, за віковою.

«Погляд часу» №35-26.08.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *